
Tréning počas jesene a zimy – základy ostávajú stále rovnaké
Mimosezónne obdobie je síce ideálny čas hlavne na relax, no zároveň môže slúžiť ako odrazový mostík k dobrej kondícii. Len si treba nájsť ten vhodný mix.
Minulý týždeň sme tu mali trochu „,motivačnú tému“ ohľadom dôležitosti pohybu v prírode a vplyvu športu na naše zdravie – hlavne to duševné. Dalo by sa povedať, že dnes trochu nadviažeme, ale už sa pozrieme viac na samotnú „fyzičku“.Čo sa týka vecí ohľadom tréningu, nájdete v našom magazíne množstvo mojich článkov na danú tému. Základné princípy sa nemenia, stále je to z veľkej časti hľadanie vhodného balansu medzi tým, aké máte možnosti, aké máte ciele, čo vás baví a na čo máte v konečnom dôsledku čas. Ale vždy platí, že nesmie chýbať snaha trochu sa vymaniť z komfortnej zóny, aby celý mix fungoval a k tomu zase potrebujete motiváciu.
Začal som asi ako každý, jednoducho ma bavilo len jazdiť. Potom som pred rokmi narazil na preteky/maratóny, ktoré ma chytili, začali baviť a bavia stále . Pritom ich nevyhrávam, ani nestojím veľmi často na bedni.... Jazdil som aj keď sa mi nedarilo, aj vtedy, keď som nerobil ešte v MTBIKERi a počas 14 rokov som sa vždy snažil pripraviť na ďalšiu sezónu. Akurát postupom času som pridal viac „zážitkov“ a našiel svoj dokonalý mix. Práve vhodná kombinácia zážitkov a tréningu sa krásne dopĺňa a keď nefunguje jedno, zaberie druhé. Nechce sa mi ísť vonku, lebo nie je zrovna ideálne? Poviem si, že Halík už určite išiel a mal by som aj ja, ak nechcem potom v sezóne robiť hanbu . Beriem to ako prípravu a keď už vyrazím, nikdy neľutujem. Vďaka tomu zažijem potom napríklad parádnu hmlu, inverziu alebo jednoducho len zmoknem. Ale vo výsledku vždy prídem domov spokojný a ako už niekto minule komentoval, najhorších je vždy tých 50 m z gauča, než sa vyjde von...
Tou opačnou stranou mince je, ak sa zase orientujete len na výkon a preteky. Človeku sa časom nemusí dariť, príde stagnácia, alebo napríklad korona a žiadne preteky nie sú. Ak si nenájdete sčasti radosť len v samotnom jazdení a v obyčajnom pocite „som vonku“, môže vás to v podstate znechutiť a na cyklistiku zanevriete.

Celý tento úvod ma pointu v tom, že ak sa snažím robiť niečo ohľadom tréningu a jazdenia, mojím cieľom je vždy skúsiť zachytiť ten vhodný mix. Rozhodne nie som žiadny tréner, nechcem poučovať borcov, čo proste majú výrazné ambície na pretekoch a sústredia sa výhradne na ne. Rovnako nechcem poučovať tých, čo majú jazdenie vyslovene ako úplný relax a nechcú nič riešiť. Mojím cieľom je to, aby vás cyklistika bavila, aby ste našli radosť v zlepšovaní svojej kondície a hlavne, aby ste pri tom vydržali čo najdlhšie . Tak a teraz sa pozrime, čo si predstaviť pod pojmom „offseason“, ako si terajšie obdobie užiť a zároveň sa v podstate pomaly začať pripravovať na sezónu 2021.
Vedieť sa prispôsobiť
Tým podstatným je vedieť si tréning prispôsobiť situácii a vlastným možnostiam. Takže, ak hovorím o cvičení, samozrejme nemyslím, aby ste teraz búchali na dvere zavretých fitnesscentier . S tým vyslovene silovým treba ešte počkať, ale namiesto neho je viacero alternatív. Tou základnou je možnosť zacvičiť si doma cviky na stred tela a práve to je aj skvelý začiatok „prípravy“. Ak vás bolieva chrbát, alebo sa v sedle biku po čase necítite komfortne, práve stred tela alebo tzv. core vie výrazne pomôcť. Veľmi často píšete, aké presne cviky, ako presne dlho, koľko a pod.Tu odporúčam pozrieť si nejaké video so základnými core cvikmi, ktorých je na webe veľa a hlavne začať. Netreba sa špecializovať, osobne si myslím, že v prípade hobby je základom, že sa cvičí a je jedno, či je to „zamerané“ na bežca alebo cyklistu . Hlavne si dajte pozor na správne prevedenie a techniku. Ja si vždy vyberiem 5-6 základných cvikov (napr. rôzne verzie planku), cvičím v trvaní 1-2 min každý, krátke pauzy a za 12 min hotovo. A už takých 2x10-15 minút týždenne vie spraviť doslova zázraky.
K tomu dodám ešte jednu dôležitú vec. Ak máte nejaké chronické bolesti (napríklad chrbta) a chcete začať cvičiť, určite odporúčam návštevu fyzioterapeuta. Rovnako ak máte výrazné svalové dysbalancie a pod. Ten vám poradí vhodné cviky a môžu to byť vaše najlepšie investované peniaze.
Rovnaké je to s tréningom vytrvalosti, ktorý si spravte hlavne pestrý a zábavný. Ako som spomínal vo videu, vytrvalosti nikdy nie je dosť a nikdy nespravíte zle, ak sa jej venujete. Navyše taký „tréning“ sa dá ideálne spojiť s užívaním jesennej prírody a vyčistením hlavy.
A hlavne neváhajte prekonať prvé svalovice pri behu alebo turistike . Prvé „výpady“ robte skutočne krátke, ono aj tak vás budu svaly bolieť, no potom už bude dobre. Aj o tom sa dočítate v mojom článku ohľadom behu, kde sa dozviete aké výhody prináša cyklistom a ako postupne začať. Link bude pod článkom, kde nájdete aj ďalšie relevantné odkazy.
Za mňa osobne musím povedať, že ma vážne chytila turistika s juniorom. Šupneme ho do nosiča, vezmem paličky a pekne do kopca. Vďaka paličkám a záťaži krásne zapojím veľkú časť tela, a pritom sa všetci vyvetráme. Výlety máme rozdelené na 3 časti – kondičný výstup, kde sa proste ide, vrcholový bufet a potom pohodový zostup . Samozrejme berte ma s rezervou, ale ak sa na rovnakú vlnu naladí vaša rodina, hneď máte úplne iný pocit z výletu a doslova radosť z pohybu. A mladý sa bude aspoň priebežne učiť, ako to má fungovať a že v kopci sa predsa nestojí .
Ako som už naznačil v úvode, o všetkom dôležitom tu už nejaký článok alebo video nájdete. Tým, ako ide čas, obsah postupne nahrádza ďalší, veľa z vás napríklad začalo jazdiť alebo navštevovať tento web neskôr. Preto si myslím, že občas sa hodí forma, ktorá ich svojím spôsobom spojí dokopy a „opráši“. Nižšie preto nájdete odkazy na ďalšie vhodné témy:
- Vytrvalosť ako základ cyklistiky
- Význam behu, ako začať a neznechutiť si ho
- Doplnkové aktivity a ich výhody
- Silový tréning a jeho význam
- Zimná príprava profesionála
- Najčastejšie chyby počas zimného tréningu
- Ako sa obliecť na rýchlu turistiku a beh
Aby som to zhrnul, tréning nie je v prípade hobby jazdcov v podstate o pretekoch. Tie slúžia ako zámienka na to sa udržiavať vo forme a pracovať na sebe. Podvedome myslieť na „prípravu“ vie výborne pomôcť s motiváciou a nejakým určitým cieľom. Či potom skončíte na takom alebo onakom mieste, v konečnom dôsledku nehrá úlohu, no dobrú kondíciu môžete využiť na poriadne výlety, na to, aby ste zvládli viac trailov, boli doma skôr alebo na nejaký ten Gerlaching či Everesting .