
Keď je zima bez zimy na Vtáčniku
Keď nevieš kam a si z okolia Žarnovice či Prievidze, určite sa vyber na kopček, ktorý sa na vrchole pýši krásnymi výhľadmi a krížom.
Už niekoľko rokov počas vianočných prázdnin sa vyberáme na kopec, ktorý je neďaleko od nás – Vtáčnik. A tak tomu bolo aj tento rok. Po minulé roky sme si vychutnávali zimu plnými dúškami, no tento rok tomu tak nebolo.
Štart bez snehu
My sme sa vybrali z obce Kľak, ktorá sa nachádza 15 km od Žarnovice. Autom sa vyvezieme až úplne hore na konečnú autobusu a parkujeme auto. Berieme paličky, batohy a hor sa na výlet. Turistický hríbik nám oznamuje, že Pod Vtáčnikom by sme mali byť za 2 hodinky a 15 minút po zelenej značke. Prechádzame okolo dedinskej krčmy U Krejzinky, ktorá je zavretá.
Užívame si slniečko, ktoré začína hriať a ani si nevšimneme, že sme zišli z chodníka a boríme sa blatom, vodou a popadanými stromami. Keď sa nám to nezdá, začíname hľadať značku, no tej nikde a nám dochádza, že sme zle. Našťastie sa nám chodník podarilo nájsť a naše kroky už smerujú pomaličky, ale isto do kopca.

Spomienky na partizánov
Prechádzame cez chránený areál Ivanov salaš, ktorý je jedinečný biotopom s výskytom ohrozených druhov fauny a flóry. Neskôr sa dostávame na územie Partizánskeho lesa, kde sa počas Slovenského národného povstania odohrávali partizánske boje a na počesť padlých bol pri príležitosti 20. výročia SNP v roku 1964 vysadený les. Prejdeme pár krokov a naše oči už zahliadnu známu Partizánsku chatu, nazývanú domácimi aj Škutárka, kde počas SNP sídlil partizánsky štáb. Podľa dostupných informácií bola chata postavená v rokoch 1939 – 1944 ministrom hospodárstva. Partizánska chata sa nachádza v krásnom prostredí a je aj v zozname Kultúrnych pamiatok.
Chata má pred dverami terasu so strechou a lavičkami, kde vyberáme termosku s teplým čajom a čosi pod zub a vydávame sa na cestu ďalej. Vchádzame do lesa, kde sú už aj stopy po snehu, ktoré ako-tak navodzujú zimnú atmosféru. Ako kráčame ďalej, snehu je stále viac a viac a tak rozkladáme paličky a retiazky, lebo predsa prešliapaný chodník so zľadovateným snehom nie je žiadna sláva.

Z Pod Vtáčnika nás delí už len 10 minút chôdze po zelenej od vrcholu Vtáčnika. Práve táto 10 minútová časť túry sa dá v letnom období natiahnuť na oveľa dlhšie, pretože sa tu nachádza množstvo čučoriedok.
Na vrchole Vtáčnika
Zo skalísk Kláštorskej skaly sa naskytujú výhľady na Ponitrie a do údolia Nitry.Vtáčnik je krajinný celok Slovenského stredohoria, nachádzajúci sa v Národnej prírodnej rezervácii Vtáčnik. Zo severovýchodnej a západnej strany je ohraničený Hornonitrianskou kotlinou a z východnej strany Kremnickými vrchmi a Žiarskou kotlinou. Na južnej strane ho ohraničujú Štiavnické vrchy, juhozápadnú stranu ohraničuje Pohronský Inovec a západ Tribeč. Starovulkanická stavba má podobu Vysokého a Nízkeho Vtáčnika, pričom najvyšším vrcholom je Vtáčnik s nadmorskou výškou 1 346 m n. m. Počasie nám doprialo aj výhľady na okolité mestá – Žiar nad Hronom, Prievidzu, Zemianske Kostoľany, Nováky.
Na vrchole sa nachádza menší prístrešok s lavičkami a informačné tabule o náučnom chodníku Po stopách lesnej železnice Kľakovskou dolinou a o náučnom chodníku Vtáčnik Horná Nitra. Z Vtáčnika je viacero turistických ciest, ktoré vedú do Lehoty pod Vtáčnikom, Handlovej a do Veľkého Poľa. Práve trasa do Handlovej a Veľkého Poľa je súčasťou Ponitrianskej magistrály.
Kláštorská skala
My sa na vrchole otáčame a ideme rovno do Kľaku, kde máme auto. Avšak, ak túžite vidieť niečo viac, určite sa oplatí odbočiť a ísť kúsok po červenej z Pod Vtáčnika ku Kláštorskej skale vzdialenej len 15 minút. Kláštorská skala je tvorená z týčiacich sa skalnatých brál vysoko nad okolitý terén a je tretím najvyšším vrchom pohoria Vtáčnik. Andezitové skalnaté útvary tvoria skalné mesto, veže, bloky, stupne, piliere. Atraktivitu skalnému mestu dodáva zaujímavá bloková odlučnosť – prírodný jav, ktorý je charakteristický pre sopečnú činnosť horniny andezit. Zo skalísk Kláštorskej skaly sa naskytujú výhľady na Ponitrie a do údolia Nitry.
Kľak
A ešte jedna rada nad zlato: ak sa vyberiete v zime na Vtáčnik, určite nezabudnite pribaliť klzáky .Obec Kľak, nachádzajúca sa v II. stupni CHKO, do ktorej sa spätne vraciame, je neslávne známa udalosťami z obdobia SNP, kedy bola vypálená spolu s obcou Ostrý Grúň a obyvatelia boli za údajnú pomoc partizánom zavraždení. Tieto udalosti sa pripomínajú aj prostredníctvom Kľakovského náučného chodníka, pamätníkov či pomocou pamätných izieb v oboch obciach. V obci sa nachádza aj neskorobarokový kostolík zasvätený svätej Terézii Avilskej, ktorý je obkolesený miestnym cintorínom. V kostole sa nachádzajú aj predmety zapísané v zozname kultúrnych pamiatok: kazateľnica z roku 1784, krstiteľnica z polovice 18. storočia a monštrancia z druhej polovice 18. storočia.

Cesta k autu ubehla klasicky rýchlo a za stieračmi na aute nás čakalo prekvapenie. Keďže sme si nevšimli, že parkovanie v obci Kľak je spoplatnené, čakal nás papierik o nezaplatení parkovného. Jeho zaplatenie určite vykonajte pred začatím turistiky pomocou QR kódu, ktorý je na tabuli hneď pri hríbiku, avšak my sme ho nezbadali. A ešte jedna rada nad zlato: ak sa vyberiete v zime na Vtáčnik, určite nezabudnite pribaliť klzáky .
Odkiaľ na Vtáčnik?
Keďže na Vtáčnik vedie viacero trás, tu je ich krátky prehľad:- Trasa, ktorou sme sa vybrali my: z obce Kľak po zelenej turistickej značke až na Vtáčnik. Trasa má dĺžku 5,9 km a 739 m prevýšenie.
- Z parkoviska v Podhradí po žltej trase vedie cesta na vrch Jarabá, kde sa napojíte na červenú hrebeňovú trasu na Vtáčnik. Trasa má 9,5 km a prevýšenie 909 m.
- Z Kamenca pod Vtáčnikom, kde je možnosť zaparkovať až pri chate pod Končitou sa vyberiete po zelenej a dosť strmej trase náučného chodníka až na vrchol. Trasa meria 5,7 km s 877 metrovým prevýšením.
- Z obce Bystričany vedie po modrej značke Chodník Petra Školnu (značkár z Bystričian) až priamo na vrchol Vtáčnika. Chodník má dĺžku 13 km a prevýšenie 1 096 m.
- Z obce Prochot vedie žltý turistický chodník na Kanie studne a odtiaľ pokračuje trasa po červenej na vrchol Vtáčnika. Cesta z Prochota má 9,2 km a prevýšenie 849 m.
- Poslednou možnosťou je trasa z obce Ostrý Grúň. Po žltej sa dostaneme až na Rúbaný vrch, kde sa napojíme na Ponitriansku magistrálu a cez spomínanú Kláštorskú skalu sa dostaneme až na vrchol Vtáčnik. Táto trasa má dĺžku 10 km s 864 m prevýšením.
Zhrnutie:
- Názov: Vtáčnik (1 346 m n. m.)
- Lokalita: pohorie Vtáčnik
- Značenie: dobré, avšak na niektorých miestach treba pozorne sledovať značky
- Obmedzenie: bez obmedzenia
- Obtiažnosť: 2/5
- Trvanie: 3 hod. (bez prestávok)
- Parametre: 12 km/750 výškových metrov
- Typ: vrchol
- Možnosť parkovania/spoje: spoplatnené parkovisko v obci Kľak, autobusom do Kľaku zo Žarnovice
- Mapky a GPX: Výjazd
[Foto na úvode: Vtacnik]
report_problem Našiel si v texte chybu?
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre