
Slovenský raj - za roklinami i výhľadmi
Slovenský raj je nepochybne krásnym kútom Slovenska. Ak však máte počas jedného výletu ukázať čo najviac z tohto krasového národného parku, mohlo by to trochu potrápiť hlavičku.
Ale čo ďalej? Dalo by sa pokračovať smer Kyseľ a prejsť tamojšiu ferratu, no osobne ma lákalo prejsť Prielom Hornádu, ktorý predstavuje také typické prostredie Slovenského raja a zároveň nezničí nohy. No a čo by to bol za Slovenský raj bez rokliny? Tu už je voľba jednoduchá, po ceste sa nachádza hádam najkratšia roklina v raji, ktorá nás dovedie až k ruinám kartuziánskeho kláštora.

Štart v Čingove
Vyrážame z autobusovej zastávky Čingov, parkovisko po žltej značke. Tu sa pristavím; keďže ide o túru z bodu A do bodu B, autobus bude asi nevyhnutnou voľbou (ibaže by ste našli alebo mali vybaveného niekoho, kto vás hodí späť k autu). Úvod nie je, aspoň z môjho pohľadu, ničím náročný, ide sa trochu lúkami, trochu lesom a zaujímavým skalnatým prostredím, pričom sa kde-tu naskytne výhľad na okolité kopce na juhu. Ani sa nenazdáme a už sa dívame z prvej známej zastávky, Tomášovského výhľadu.
Ten ponúka nádherný výhľad na okolité kopce, Tatry a takisto dolinu pod ním. Pre tých, čo sa boja výšok, platí to isté, čo pri pandémii – dodržujte dostatočný odstup. Okrem turistov si na svoje prídu aj lezci, keďže sa tu nachádza široká paleta ciest od tých jednoduchších (4) až po náročné (10-).

Do Prielomu – zdanie môže klamať
Tento národný park ponúka omnoho viac, či už spomenuté rokliny, cyklistické trasy, dokonca splav...K Hornádu zostupujeme po zelenej značke pomerne strmým traverzom, ktorý našťastie nie je príliš dlhý. Prielom Hornádu postavím do kontrastu s roklinami Slovenského raja – kým rokliny sú jednosmerné a vystupuje sa nahor po rebríkoch a lávkach, Prielomom Hornádu postupujeme takmer po rovine a ide o obojsmernú trasu. Tentokrát modrá značka rieku niekoľkokrát križuje po rôznych lávkach, pričom o adrenalín v tomto kaňone často nie je núdza – veľakrát sa pohybujeme tesne popri skale a pod našimi nohami je len rieka.

Preto buďte pri prechode ohľaduplní voči turistom idúcim v protismere. Obchádzanie sa na stúpačkách priamo nad riekou nie je príjemné ani bezpečné. Zhruba v tretine trasy sa nachádza Letanovský mlyn, kde je možnosť občerstviť sa a využiť toaletu. Po ceste míňame aj niekoľko jaskýň a previsov. Záverom (poprípade začiatkom) trasy je Hrdlo Hornádu v blízkosti Podlesku.
Kratučkou roklinou na Kláštorisko
Kým sa však k Hrdlu Hornádu dostaneme, spravíme si malú odbočku na Kláštorisko, kde sa nachádzajú ruiny kartuziánskeho kláštora, ktorého dejiny siahajú až do 13. storočia. Kláštorská roklina asi nijak špeciálne nezaujme dĺžkou (veď také Piecky, Sokolia dolina alebo Veľký Sokol sú cca 3 – 4 razy dlhšie), no krásou určite nezaostáva. Poteší aj to, že hoci je jednosmerná, paralelne s ňou vedie aj zostupová trasa, takže sa po návšteve Kláštoriska môžeme vrátiť do jej ústia a pokračovať ďalej Prielomom Hornádu.Ako v každej rokline Slovenského raja vás tu čakajú krásne vodopády a, samozrejme, aj rebríky. Po približne kilometri výstupu nás to „vypľúva“ na rozľahlej lúke. Kláštorisko okrem nádychu histórie ponúka aj možnosť občerstvenia a nádherný výhľad na Tatry.

Následne už schádzame späť do Prielomu Hornádu a menej náročným terénom sa dostávame k jeho Hrdlu. Vchádzame na lúky blízko Hrabušíc s krásnym výhľadom na Tatry, ktoré sú ale v miernom opare a na záver nás čaká už len nekonečné čakanie na bus.

V tomto teréne je nutnosťou dobrá obuv, túlanie sa po Slovenskom raji je všeobecne spojené s rizikom skočenia do potoka – či už chceného alebo (skôr) nechceného. Povedal by som, že napriek celkom solídnemu počtu kilometrov táto túra nie je kondične náročná a je určite vhodná aj pre deti, rovnako ako aj pre ľudí, ktorí by chceli za jeden deň okúsiť čo najviac tvárí Slovenského raja. Tento národný park však ponúka omnoho viac, či už spomenuté rokliny, cyklistické trasy, dokonca splav, a preto neváhajte a zastavte sa tu zas, stojí to za to.
Zhrnutie:
- Názov: Tomášovský výhľad, Prielom Hornádu, Kláštorská roklina
- Lokalita: Slovenský raj (severná časť)
- Obtiažnosť: 2/5
- Trvanie: 4 hodiny
- Vhodné pre deti: áno
- Parametre: 16,25 km/521 m
- Typ: mierne náročná trasa, ktorá prevedie najznámejšími miestami Slovenského raja, vhodná aj pre rodiny s deťmi
- Mapa/GPX: sekcia Výjazdy
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre