
Prečo behať aj v zime?
V tomto článku sa pozrieme na benefity bežeckého tréningu v zime.

Kondícia
Udržanie kondičky je najzákladnejší benefit, ktorý nám beh v zime prináša, či už ide o náš prioritný, alebo doplnkový šport. Mnoho ľudí behá len v pekných teplých letných dňoch, ale keď príde chladnejšie obdobie, presunú sa do fitness centier, čo má za následok 3 – 4-mesačný výpadok z bežeckej kondičky vo vonkajšom prostredí.Pri správnom tréningovom nastavení dokáže zimný beh človeka udržať v solídnej kondícii po celý rok. Pre tréning nie sú výhovorky v žiadnom počasí a neostáva nám nič iné, len prekonať samého seba a vyraziť za každých podmienok. Predsa len, beh nás udrží v nadštandardnej kondičke celú zimu a na jar môžeme pokračovať v behaní alebo presedlať na iné športy, ktoré majú pre nás väčšiu prioritu.

Časová nenáročnosť
Tento bod považujem za hlavný benefit, ktorý beh v zime má. Skialp, bežky a ďalšie outdoorové športy v konečnom dôsledku zaberú viac času. Človek sa musí vychystať, obliecť, pripraviť lyže, dopraviť sa na miesto, čo môže zabrať celkom slušný čas a energiu. Pri behu sa stačí len správne obuť, obliecť, otvoriť vchodové dvere a začať behať. Za hodinku sme vybavení s podobným a často lepším tréningovým efektom ako pri spomenutých aktivitách.
Finančná nenáročnosť
Pre tento pocit sa oplatí vstať z gauča alebo si urobiť pauzu od práce...Aj v tom je krása behu. Netreba drahé lyže, lyžiarky alebo drahé komponenty na bicykel a o servise už ani nehovorím. Jediné, čo je skutočne dôležité a netreba podceniť ich kvalitu, sú dobré bežecké topánky, ktoré nás podržia na zamrznutom povrchu a budú pohodlné. Ostatné veci typu „super-profi“ nohavice, bunda, rukavice a pod. si človek časom prirodzene a postupne dokupuje podľa dostupných financií.
Psychohygiena
Chlad, čerstvý vzduch, ticho, málo ľudí,... To všetko dokáže krásne prečistiť hlavu od každodenného stresu, ktorý zažívame v práci či v škole. Niekedy stačí vybehnúť len na pár minút a doslova ťa to nabije energiou.
Imunita
Niekto má možno zaužívané, že v zime sa nemá behať, pretože človek môže prechladnúť alebo dostať zápal pľúc. Keby to bola pravda, rovnako by sme sa museli zamyslieť aj nad ostatnými športami, ktoré vykonávame vonku. Pokiaľ sme na pobyt v zimnom prostredí zvyknutí, netreba sa podobných vecí obávať. Opak je pravdou a beh v zime pri dostatočnej pravidelnosti prispieva k budovaniu lepšej imunity.Čaro okolia
Človek môže byť akokoľvek unavený, ale keď otvorí dvere a zacíti chladný vzduch, okamžite ho to preberie. Následne pri behu zažíva rôzne typy terénu od snehu, ľadu a niekedy aj blata, čo tréning určite spestrí a robí ho zaujímavejším. V zime sa k bežeckému tréningu väčšina dostane v poobedňajších hodinách, čo znamená, že musia behať s čelovkou na hlave, čo je tiež super zážitok.Pozitívna energia
Pre tento pocit sa oplatí vstať z gauča alebo si urobiť pauzu od práce či učenia a na hodinku vyraziť hoci aj na zamrznutú lúku za mesto. Za krátky čas má človek „porobené“ a cíti sa úplne inak ako pred tým. Z vlastnej skúsenosti viem, že aj na pracovné povinnosti sa po takejto bežeckej pauze dokážem lepšie sústrediť.Beh mi počas pracovného týždňa pomáha udržať myseľ na správnej pozitívnej vlne. Odkedy behám aj v zime, pociťujem výrazný kondičný rozdiel aj pri skialpe a bežkách. A čo ty? Beháš aj v zime?