
Skialp cez Priečne sedlo vo Vysokých Tatrách
Ako vyzerá Priečne sedlo v zime? Môže tam ísť ktokoľvek so skialpovým výstrojom? Z ktorej strany sa tam vybrať?

Priečne sedlo si naozaj vyžaduje skúsenosti či už pri výšľape, zjazde, alebo práci s povinnou lavínovou výbavou.
Plánovať je kľúčové
SHMÚ je mojou dennou rutinou, podobne ako otvorenie prehliadača Google. Sledovala som stabilné podmienky v Priečnom sedle už päť dní dopredu. Nechýbali ani laviny.sk s predpoveďou lavínového nebezpečenstva, vždy o 17:00 na nasledujúcich 24 hodín. Vedela som však, že v doline je tvrdo a bez mačiek a čakanu tam nepôjdem, keďže by malo byť pod mrakom.Malá alebo Veľká Studená dolina?
Toto je dilema, či ísť popri Zámke a Terynke, následne lyžovať dole Generálom popri Streleckých poliach alebo naopak. Popíšem výhody oboch ciest.Z Malej do Veľkej Studenej doliny
Popri Zámkovského chate do Veľkého hangu ide o úzky chodník, cestou dolu je určený pre skúsených lyžiarov, pretože je tam veľa turistov a treba vedieť reagovať okamžite. Ďalšou výhodou je pohodlnejší zjazd ku rázcestníku medzi Veľkou a Malou Studenou dolinou.
Z Veľkej do Malej Studenej doliny
Túto trasu sme si vybrali na dnešný deň. Počasie bolo lepšie, ako predpovedali. Slnko svietilo na Strelecké veže a okolie. Tušili sme, že by to malo trošku odtopiť zatvrdnutý nafúkaný sneh. Na Hrebienok sme sa dostali vďaka sezónke na Gopass kartičke. Tak sme si túru skrátili o nezáživnú hodinu popri ceste alebo vedľa zubačky. Mierne sme stúpali a klesali až na rázcestník s odbočkou vľavo.
Veľkú Studenú dolinu osviežovalo slniečko. Nepamätám si, kedy som si tak užívala skialpovú túru. Áno, bolo to pre posledný tragický mesiac s počasím. Prišli sme pod Strelecké veže a po kontrole snehu na slnečnej strane doliny hodnotíme, že si vyšliapeme žľabom, pretože je to bezpečné. Celý žľab sme prešli na lyžiach. Následne sme prešli okolo Žltej lávky a naše oči smerovali ku sedlu.

Priečne sedlo
Pod záverečným stúpaním do Priečneho sedla prehodíme lyže na batoh a ide sa hore. Sneh oťažieva a tak naše lyžiarky vytvárajú hlboké stopy do snehu. Mačky ani netreba, aj keď ich máme v batohu. Postupujeme stredom žľabu, kde je to najbezpečnejšie. Je to, samozrejme, prelyžované, ale bezpečnosť je vždy na prvom mieste. Ťap, ťap a sme hore.
Otvoril sa nám nádherný výhľad do Malej Studenej doliny a na Téryho chatu. Žľab je v tieni a podmienky na zlyžovanie sú perfektné. Pár metrov zostúpime a pri skale sa obujeme do lyží. Stretávame kamarátov, ktorí tesne pred nami robili profil a vyšiel stabilne. Púšťame sa dole a užívame si oblúčiky v príjemnom ufúkanom prašane.

Téryho na obed
Naše stopy však nesmerujú hneď dole hangom, ale traverzujeme na Téryho chatu sa najesť. Pár výškových dostúpame korčuliarskym štýlom hore a sme tam. Výborná polievka a čajík nám doplnili energiu a my sa púšťame dole Malým a Veľkým hangom. Vo Veľkom hangu treba dávať pozor, pri tvrdom a zľadovatenom svahu je to náročná lyžovačka. My sme mali ešte slniečko a teda príjemný kašovitý zjazd. V pásme lesa sa chodník zužuje a teraz prichádza to najhlavnejšie sústredenie.
Jazda dole
Oproti stretávam mnoho turistov, ktorí reagujú veľmi stroho a odskakujú do rôznych strán. Nejdem rýchlo, plúžim, čím im dávam zvukom najavo, že sa blíži lyžiar. Chápem, že sú možno preľaknutí, no je zima a skialpinisti sú súčasťou chodníka. Preto, keď sa mi ustúpia, pekne poďakujem a poprajem pekný deň. Áno, urobila som to asi 30-krát v tom zjazde, ale treba byť k sebe ohľaduplní.
Záverečné zamyslenie
Nad Rajnerkou už len zaberiem párkrát paličkami a som na Hrebienku. Zajd po ceste do Starého Smokovca a ide sa domov. Krásny deň za nami, no mne celý čas plynú v hlave myslienky, ako podám tento článok s videom, pretože to naozaj nebola ľahká lyžovačka. Priečne sedlo si naozaj vyžaduje skúsenosti či už pri výšľape, zjazde, alebo práci s povinnou lavínovou výbavou. Nehovoriac o včasnom a bezpečnom plánovaní samotnej túry.Ak sa ti video páčilo, sleduj náš YouTube kanál MTHIKER a nezabudni nás podporiť svojím odberom.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre