
Geocaching - poklady, skrýše a zábava
Chcete si spestriť pobyt v prírode hľadaním pokladov, ktoré vás môžu priviesť na zaujímavé miesta? Skúste geocaching.
Ide o celosvetovú outdoorovú hru, ktorej princípom je hľadanie „pokladu”, tzv. „kešky“, pomocou GPS, ktorá sa môže nachádzať na rôznych miestach po svete. Skrýša je vždy dobre ukrytá a nájsť sa dá na súradnicami presne určenom mieste.
V dnešnej dobe je hľadanie veľmi jednoduché. Stačí mať smartfón so zabudovanou GPS, nainštalovanú mapovú aplikáciu, zadať súradnice a ukáže sa miesto, kde je keška ukrytá. To je základný princíp, ktorý nikdy nezradí. Dnes je k dispozícii aj aplikácia, ktorá je prístupná na IOS a android.

Ako začať s goecachingom od nuly?
Všetko to je veľmi jednoduché a intuitívne. Celý začiatok zaberie len pár minút a môže sa začať hrať. Je potrebné sa zaregistrovať na stránke geocaching.com, zvoliť si svoju prezývku a stiahnuť aplikáciu (môžete, ale nemusíte). Po týchto úvodných krokoch sa stávate plnohodnotným hráčom a môžete začať hrať.Pozor si treba dať na aplikáciu, ktorej plnohodnotné používanie je spoplatnené. Kešky sa v aplikácii síce ukážu všetky, ale veľa z nich je zamknutých, tým pádom sa nedajú pozrieť súradnice a indície, a takisto sa k nim nedá pomocou aplikácie navigovať.

Keďže som začiatočník a nechcel som platiť predplatné, všetko som to zatiaľ vyriešil tak, že súradnice a indície som si zapísal do poznámok v mobile. Potom som si súradnice zadal do mapy.cz a začal hľadať.
Dá sa hľadať aj s hodikami?
Skúsil som aj navigovanie pomocou GPS hodinek Garmin Fenix 7 Pro a musím povedať, že táto možnosť bola tiež veľmi pohodlná. Na stránke geocaching sa dá zvoliť možnosť poslať súradnice do hodiniek Garmin. Po pripojený kábla k počítaču to všetko prebehne veľmi rýchlo a za pár sekúnd som mal súradnice uložené v hodinkách (s ostatnými hodinkami nemám skúsenosť).
Po spustení aktivity som vybral prvú kešku a dal sa k nej navigovať. Problém nastal, keď som sa chcel nechať navigovať na ďalšiu kešku. Nemal som v hodinkách možnosť vybrať miesto a kliknúť naň, ale musel som sa naň preklikať na mape v hodinkách, kde som ho videl označené, čo bolo mierne nepohodlné a trošku nepresné (ak niekto viete, ako s týmto pracovať, dajte vedieť v komentároch).

Nie je keška ako keška
Ak by všetky kešky boli rovnaké, po čase by to bola nuda, preto môžete naraziť na rôzne druhy kešiek. Rozlišujeme:- Tradičná keška - je najzákladnejší a najrozšírenejší typ kešky. Na mape ju spoznáte podľa zelenej ikonky. Pozostáva z krabičky, ktorá môže ukrývať rôzne predmety na výmenu.
- Multi-Cache - je zložitejší typ kešky, ktorá vás povodí po rôznych miestach, kde hľadáte jednotlivé indície, ktoré vás dovedú až ku konečným súradniciam hľadanej kešky. Na mape je označená žltou farbou.
- Mystery - je veľmi zaujímavý typ kešky a niekedy to môže byť slušný hlavolam. Na to, aby ste sa dostali na konečné miesto, je potrebné vylúštiť hádanku, šifru, hlavolam a podobne.
- Letterbox - je typ kešky, ktorý by vás mal zo základných súradníc doviesť k finálnej krabičke pomocou listingu, v ktorom autor umiestni aj určitý popis cesty. Vo finálnej krabičke potom môžete okrem tradičných predmetov a loogbooku nájsť aj pečiatku. Na tieto tipy kešiek je dobré mať zavedení letterboxový denník kvôli pečiatkam.
- EarthCache - v tomto prípade nejde o žiadnu fyzickú kešku, ale typ kešky, ktorá označuje miesto so špeciálnou geologickou lokalitou. Jej cieľom je vzdelávať kešerov o našej planéte. Na to, aby ste si mohli kešku označiť vo svojom konte ako nájdenú, je potrebné odpovedať na dané otázky, ktoré ste sa mohli dozvedieť z danej kešky.
- Virtual - je na mape označená modrým duchom a ide typ kešky, ktorá tiež nemá fyzickú skrýšu, ale poukazuje na nejakú zaujímavosť. Aby ste si ju mohli označiť ako nájdenú, je potrebné sa pri keške odfotiť a odpovedať na pár otázok, ktoré ste sa na danom mieste dozvedeli.
- Event - je označená na mape červenou ikonou. Na tejto keške nenájdete žiadne poklady, ale samotných kešerov. Vďaka tomu môžete spoznávať nových ľudí s podobnou záľubou.
Toto sú najrozšírenejšie typy kešiek. Samozrejme, existujú aj ďalšie typy kešiek a viete sa o nich dočítať na oficiálnej stránke.

Tak, ako každá hra, aj táto má pravidlá
- Keď nájdete kešku, treba sa zapísať do zošita, ktorý nájdete priamo v keške (niekedy to je zošit, niekedy zdrap papiera + nie je zlé si vziať vlastné pero, pretože v niektorých môže chýbať).
- Uistite sa, že vás pri nájdení kešky nikto iný nevidí, pretože by sa mohlo stať, že kešku ukradne alebo zruší.
- Kešku treba vrátiť presne tam, kde sa našla a v žiadnom prípade neprekladať na iné miesto.
- Ak si z kešky nejaký predmet zoberiete, vždy do nej vložte nejaký iný s podobnou protihodnotou.
- Na stránke geocaching.com si zalogujte (označte danú kešku, ako nájdenú). Poprípade tak viete urobiť aj pomocou aplikácie.
Túto super aktivitu som sa rozhodol skúsiť na vlastnej koži a ak vás zajíma, ako to celé prebiehalo, určite si pozrite video.
Geocaching je pre všetkých. Je to veľmi zábavná aktivita, ktorá motivuje vyraziť do prírody, objaviť nové miesta, spoznať nových ľudí a možno si domov priniesť aj nejakú zaujímavú vec.
Ako ste na tom vy? Skúsili ste alebo skúsite túto zaujímavú aktivitu v prírode?