
Lezenie v okolí Bratislavy
Trénoval/a si celú zimu poctivo v lezeckých halách a máš chuť namiesto umelých chytov držať radšej skalu? Pozrieme sa, ako a kde začať a na čo nezabudnúť.
Čo však spraviť ako prvé, ak ťa láka ďalší level a chceš vyskúšať lezenie vonku? Aj keď sa to nezdá, aj v okolí Bratislavy sa nachádza veľa miest, kde sa dá zmerať si svoje sily s lezeckými cestami rôznych obtiažností. Pozrieme sa na ne v stručnom prehľade, no najprv sa povenujeme metodike.

Bezpečnosť na prvom mieste
Zatiaľ čo umelé steny sú skvelým miestom pre lezecké začiatky s malým množstvom teórie, vrhnúť sa bez nej na vonkajšie skalky už nie je sranda. Okrem lezečiek, sedáku, istítka a lana, ktoré potrebuješ aj v indoore, sa tvoja výbava na skalky musí rozrásť aj o expresky a helmu.
Pokiaľ si vonku nikdy neliezol a nemáš skúsenejšieho kamaráta, ktorý by ti všetko potrebné vysvetlil, odporúčame ti jeden z dostupných krátkych kurzov skalného lezenia. Na prvý pohľad sa to nezdá, ale aj samotné cvakanie expresiek vie byť celkom veda a učiť sa na vlastných chybách veľmi neodporúčame.
Čo by si ešte mal vedieť?
Lezenie vonku má aj svoje pravidlá, ktoré zabezpečujú, aby sme mohli liezť bezpečne, v súlade s ostatnými lezcami aj s prírodou. Väčšina lezeckých oblastí sa nachádza v nejakom ochrannom pásme, preto sa na ne udeľujú výnimky. V niektorých dátumoch platia obmedzenia a zákazy kvôli ochrane prírody, hniezdeniu vtákov a podobne. Všetky výnimky nájdeš na stránke Slovenského horolezeckého spolku James.Ďalším nepísaným pravidlom je, že zlaňáky a erárne karabíny nepoužívame na lezenie na top rope (s horným lanom), aby sme ich nebrúsili a boli použiteľné čo najdlhšie. Ak chceš liezť na top rope, použi vlastnú karabínu!
Kam sa teda vydať?
V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najväčšie lezecké oblasti v okolí Bratislavy a na ich špecifiká, ktoré by si mal zvážiť, než sa tam vyberieš.Pajštún
Zrúcanina starého hradu nad dedinou Borinka, do ktorej sa z centra Bratislavy dostaneš za 30 minút, ti po podobne dlhom nástupe dopraje veľa možností. Hradné bralo ponúka cez 100 ciest obtiažností, od 4 UIAA až po 10-/10 UIAA. Nástupy ľahších ciest sú už trochu vyšmýkané, no určite si nájdeš svoju výzvu a dobre potrénuješ.Skaly sú situované po obvode hradu, preto sa dá nájsť závetrie aj počas veterných dní. Pri lezení dávaj pozor, turisti niekedy zvyknú z vrchu hradu zhodiť zopár kameňov - helma je nutnosťou, ako vždy pri vonkajšom lezení.
Po lezení sa môžeš pokochať výhľadom z hradu a opiecť si niečo dobré na ohníku. Cez víkend tu stretneš veľa rodín s deťmi, aj veľa lezcov z okolia.
Tip na cestu: Dunivé previsy (6)
Medené Hámre
Pre tých, ktorým sa na Pajštúne nepáči kráčanie do kopca, je tu podobne blízka alternatíva - Medené Hámre. Dedinka hneď za Borinkou s veľkým kameňolomom, kde zaparkuješ rovno pod skalou. Nástup máš za sebou za 5-10 minút a už sa môžeš naväzovať na lano. Ciest je tu neúrekom vo všetkých obťažnostiach a oblasť poteší najmä v horúcich letných dňoch, pretože od 14:00 je celá v tieni.Ak sa chceš dohodnúť s kamarátmi, dohodni sa v Borinke - mobilného signálu tu v niektorých sektoroch nie je úplne veľa. Na Hámroch potrénuješ na 60-metrovej platni aj viacdĺžkové lezenie.
Tip na cestu: Temný hvozd (7)
Blázon - Plavecký hrad
Ak pošoféruješ z Bratislavy ešte o kúsok ďalej, za Plaveckým Podhradím nájdeš ďalšiu krásnu oblasť. Podobne ako na Pajštúne, aj tu sa lezie na hradné bralo, no Blázon ponúka krásne prostredie lesa, v ktorom na jar nazbieraš medvedí cesnak pre celú rodinu. Niektoré cesty ponúkajú aj viacdĺžkové alternatívy – pusti sa do nich až vtedy, keď vieš ako na to! Túto lokalitu odporúčame najmä v lete, chládok lesa oceníš, no nezabudni na repelent.
Tip na cestu: Spiaca krásavica (7-)
Kršlenica
Kto neverí treniu, na Kršlenici bude musieť začať! Menšia oblasť s troma sektormi ponúka krásne vápencové platne, kde naozaj preveríš fyzikálne zákony trenia. Oblasť je na kopčeku nad dedinkou Plavecký Mikuláš a je situovaná na juh - nájdeš tu lezcov aj v zimných mesiacoch, hneď ako vyjde slniečko.
Tip na cestu: Kontemplatívna (7)
Kamenné - Agpaoa
Neveľká oblasť v malej dolinke pri Plaveckom Podhradí preverí tvoje prsty na malých ostrých lištách aj v dierkach. Ciest je pomenej, no skala kvalitná, nevyšmýkaná a pokiaľ lezieš aspoň obtiažnosť 6 UIAA, určite sa zabavíš. Názov Agpaoa je oficiálny a je za ním zábavný príbeh. Svoj tip na to, odkiaľ pochádza, môžeš vyskúšať v komentároch.Tip na cestu: Cukrovinky (7-)
Alternatívna skala
Ak si už bol na Kamennom, cestou k autu môžeš obzrieť, ako to vyzerá na Alternatívnej skale. Parkovisko a nástup je spočiatku rovnaký a trafíš aj podľa mohutných výkrikov lezcov, ktorí na Alťoške podávajú svoje maximálne výkony. Je to oblasť s najťažšími cestami na Záhorí a dajú sa tu pozorovať obdivuhodné počiny. Pod skalou vládne podporná atmosféra, nechýba ohník, hrazda a hangboard na rozcvičenie a veľký fanklub lezcov, ktorí sa chystajú na svoj prelez.Tip na cestu: Excalibur (8)
Cesty sú od obtiažnosti 7 (také sú tu asi dve) vyššie a miestni borci tu nacvičujú aj 10-tky. Nezabudni si páperku - na Alternatívnej skale je vždy aspoň o 3 stupne menej ako inde a slnko na ňu nezasvieti takmer celý deň.
Aby sme neubrali slávu žiadnej oblasti, spomenieme aj zvyšné, ktoré môžeš navštíviť. Najľahšie cesty nájdeš na Troch Jazdcoch a Čertových zuboch pri Modre, o trochu ťažšie cesty na malých oblastiach Jelenia skala a Korlátko, no a drsné previsy v jaskyni si môžeš zaliezť na Deravej skale.

Ak by si nemal k dispozícii auto, za zmienku stoja oblasti aj priamo v Bratislave - Platňa, Srdce v Devínskej Novej Vsi a Technické sklo - Štokerauská vápenka. Na žulovej Platni potrénuješ základy priamo v centre Bratislavy a získaš cenné skúsenosti pre ďalší pohyb na skale.
A ktoré cesty tam liezť?
Knižný sprievodca Skaly na Slovensku, edície Záhorie a Západ, ti ponúknu kompletnú informáciu o nástupe, parkovaní aj o konkrétnych cestách. Niektoré oblasti majú sprievodcu dostupného aj online a väčšinu ciest nájdeš aj na portáli climb.sk, aj s komentármi od lezcov, ktorí si s nimi pomerali sily.
Tak a teraz zbaliť materiál a vybrať sa do prírody! Želáme ti veľa úspešných a hlavne bezpečných prelezov.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre