
Po stopách amerických národných parkov – Black Hills
Americký roadtrip je „must have“ každého, kto chce okúsiť slobodu, aspoň tak, ako ju predávajú vo filme. Poďte si pozrieť tento fotoreport.
Po naplnení pracovnej časti programu sme sa vybrali na mesačný výlet do známej juhozápadnej časti USA. V prvej epizóde tejto série sa pozrieme na oblasť, kde sme si odkrútili naše šichty, teda zo satelitného pohľadu malý tmavozelený fľak uprostred nekonečných trávnatých prérií. Vitajte v Black hills a mestečku Keystone, známom predovšetkým kvôli Mount Rushmore.

Náš nový domov - Keystone
Po dlhom lete do mesta Rapid City po nás (ja, priateľka Lívia a Maťo) prišiel brat (Matúš) a vydali sme sa na cestu do malého mestečka Keystone, kde budeme nasledujúce leto „makať ako šrouby“. Celú cestu pršalo a bola tma, takže som vôbec nevedel, kde som a ani ako tu to vyzerá. Po príchode na dom nás čakalo slovenské privítanie vo forme otvorenej fľašky borovičky a čokolády Milka.Náš dom vyzeral klasicky americky, drevený skelet omlátený doskami. Osadenstvo je tu čisto slovenské, no po pár týždňoch sa k nám pridá chalan z Turecka. Fajn chalan až na to, že upcháva záchod a pravidelne necháva pustený plyn po tom, čo si dovarí. Náš vzťah mohol byť o niečo výbušnejší, no našťastie nebol.

Mestečko Keystone nie je bežným mestečkom. Kvôli prítomnosti jedného z najväčších amerických monumentov, Mount Rushmore, kde sú vytesané do skaly tváre prezidentov, je mestečko plné turistov. Samozrejme, že sa tu nachádza veľa naozaj turistických atrakcií. No oblasť je známa aj kvôli mestečku Hill City, ktoré je vyhľadávaným cieľom motorkárov.
Človek si uvedomí, do akej veľkej krajiny prišiel, v dohľade nie je žiadne mesto, len krajina.
Cez leto sa tu organizuje zjazd nazvaný Sturgis. To hneď spoznáte, celý týždeň, celé dni sa po cestách premávajú motorkári, prídu ich tisíce, ak nie desať tisíce. Okamžite sme boli upozornení, že motorkár, ktorý má na chrbte značku Hells Angels, nie je žiadny vtipkár a naozaj ide o členov známeho (kriminálneho) gangu.
Black Hills alebo Súľov na steroidoch
Hneď na druhý deň po príchode vstávame veľmi skoro, aby sme si pred prácou vybehli na najvyšší bod tohto pohoria, Black Elk Peak. Turistické trasy v Amerike však nie sú také početné ako u nás. Chodníky sú však spravidla v dobrom stave a dobre označené. Chodník vždy začína v takzvanom „trailhead“, ktorý zahŕňa obrovské parkovisko, záchody, ale aj stoly na piknik. Vo výnimočných prípadoch si vstup na trail musíte zaplatiť.Špeciálnym prípadom sú národné parky, kde musíte mať kartičku (permit), ktorá platí na auto (nie na osobu a nie pre úplne všetky národné parky). Pri vstupe do národného parku sú klasické turnikety, ako na hraniciach, kde si váš vstup preveria. Je to super systém, ročný vstup do všetkých parkov stál niečo cez 100 dolárov. Na osobu je táto cena nižšia. V samotných parkoch potom máte zadarmo zázemia – WC, parking aj infocentrum a podobne. Len si predstavte tento systém u nás…
Okrem národných parkov sú bežným v Amerike aj takzvané „state parks“, „national forrests“, „wilderness“, teda chránené oblasti o niečo menej prísne chránené ako národné parky. A musím povedať, že týchto území majú naozaj veľa, predovšetkým tých národných lesov a divočín.

Nádherné skalné útvary sú v Black Hills hlavným motívom, svoj názov dostali podľa borovíc s načernanou kôrou. Celé je to také zvláštne, prázdne, nikoho nikde. Človek si naozaj musí uvedomiť, do akej veľkej krajiny prišiel, pretože v dohľade nie je žiadne mesto či dedina, len krajina.
Tento motív sa v mnohých oblastiach, ktoré sme navštívili, opakuje, ohromné územia bez známok civilizácie, okrem ciest. Asi preto je Amerika tak dobrá na skúmanie prírody a robenie veľkých roadtripov. Black Hills sú však mega.
Okrem veľkej divočiny, veľkých áut (a veľkých ľudí) sú tu aj veľké monumenty ako Mount Rushmore. Musím uznať, je to veľmi majestátne.

Amerika neprestáva prekvapovať
Oblasť, v ktorej tu žijeme, ponúka množstvo prekvapení. Hneď v prvom týždni nás čaká ďalšia akcia, a to stanovačka s ostatnými pracovníkmi na dne malého kaňonu pri vodopáde, ktorý je akoby vystrihnutý z filmu (samozrejme, ráno vstávame do práce). Prístupový chodník k tomuto skrytému miestu je tak trochu nebezpečný, no zábava je dobrá. Spoznávame ďalších pracovníkov parku, ktorí sa tu zišli hádam z celého sveta. Zastúpený je každý kontinent okrem Antarktídy.Jedným z najnavštevovanejších miest sa však stalo Silvan Lake, ktoré tvorí akúsi prírodnú hrádzu svojimi mohutnými útesmi na jednej strane.

Množstvo skál v tejto oblasti je naozaj neuveriteľné. Z každej strany vyzerajú inak.
O epické scenérie nie je núdza.
Jeden park strieda druhý
V blízkosti Rapid City sa nachádza ďalší národný park, Bad Lands. Už z názvu vyplýva, že nepôjde o prívetivú krajinu. Ide o krajinu, kde takmer nič nerastie. Vynára sa z trávnatých polí z ničoho nič. Na fotke vidíte aj auto, ktoré si kúpil brat. Bolo búrané a museli sme na ňom jazdiť tak, akoby nám mala prasknúť zadná pneumatika, bola totiž poškodená... také boli inštrukcie.Veľké parkoviská v parku, kde stačí vystúpiť z auta a cvaknúť sa... to je turizmus v Amerike.
Black Hills sú málo známym, no magickým miestom s ozajstnou divočinou a prekvapujúco krásnou prírodou. To by však stačilo na začiatok. Na tentokrát sa lúčim a vidíme sa v ďalšej časti, v ktorej navštívime Yellowstone a Grand Teton.