Ako na turistiku: Výbava, ktorá môže zachrániť život – vyber si správnu lekárničku na hory

Ako na turistiku: Výbava, ktorá môže zachrániť život – vyber si správnu lekárničku na hory

Pri výbere lekárničky na turistiku zohráva dôležitú rolu jej obsah a ten zase ide ruka v ruke s jej veľkosťou. Pozrime sa spolu, ako si vybrať optimálnu lekárničku.

Celodenná turistika v Malej Fatre, alebo len rýchla prechádzka na Sliezsky dom či Hrebienok. Ani nevieš ako a pri ktorejkoľvek z týchto aktivít sa môže stať, že budeš potrebovať lekárničku. Môžeš sa stretnúť s mnohými nepríjemnými situáciami – od ošetrenia drobných poranení, rezných rán či popálenín, až po zlomeniny, krvácanie či riešenie šoku. Tvoja pomoc bude veľmi dôležitá, kým prídu profesionáli.

V článku sa ti pokúsime zhrnúť, čo všetko má obsahovať lekárnička na krátke výlety v oblastiach s dostupnou zdravotnou starostlivosťou, kde môžeš poskytnúť prvú pomoc v rámci svojich možností.

Lekárnička Vaude a lekárnička Ortovox váš priateľ pre každý výlet

Veľkosť lekárničky

Na trhu nájdeš niekoľko veľkostí lekárničiek. Začnime „nano“ lekárničkami, ktoré sú naozaj malé a sú do veľkosti 15x10 cm. Takáto lekárnička je absolútnym základom a možno ju len odporučiť každému členovi skupiny. S obsahom tejto lekárničky vieš riešiť stavy, ktoré bezprostredne ohrozujú život, ako napríklad prudké krvácanie, otvorené poranenie hrudníka, zástava dychu či krvného obehu.

Taktiež ale vieš vyriešiť aj základné ošetrenie bežných poranení a úrazov, akými sú odreniny, rany, poranenia kĺbov, zlomeniny a popáleniny.

Veľkosť stredná, teda s rozmermi do 20x30 cm, toho dokáže obsiahnuť už viac. V takejto lekárničke môžeš nájsť veci na častejšie a viacnásobné ošetrovanie, či už sú to pľuzgiere alebo banálnejšie problémy pri dlhších výpravách. Taktiež sa do takejto lekárničky zmestia aj lieky.

Veľké lekárničky sú určené na dlhé výpravy či treky a obsahujú naozaj bohatú výbavu zdravotníckeho materiálu, ako aj liekov. Takéto lekárničky nie sú určené pre bežnú jednodňovú alebo aj víkendovú turistiku, pretože sú zbytočne veľké a ťažké. Nie je potrebné mať najdrahšiu a najplnšiu lekárničku na trhu, ale takú, s ktorou vieš pracovať a vieš, čo obsahuje.

Porovnanie veľkosti lekárničky LIFESYSTEM Adventure a Nano vs. cyklo fľašaBatoh Deuter Guide 34+ a vedľa neho lekárničky Vaude a Ortovox

Obsah lekárničky – základný zdravotnícky materiál

Pre jednodňovú akciu v teréne, kde je relatívne dobre dostupná zdravotná starostlivosť, by tvoja lekárnička mala obsahovať nasledovné minimum. Pod dobre dostupnou zdravotnou starostlivosťou si môžeš predstaviť Tatry, Fatry či Alpy. Sú to teda oblasti, kde sa záchranné zložky vedia relatívne rýchlo dostať.

  • Rukavice latexové - 1 pár
  • Trojcípa šatka – zdravotnícka - 1 ks
  • Resuscitačné rúško - 1 ks
  • Trojcípa šatka – z pevnej látky - 1 ks
  • Obväz hotový č. 4 – s dvoma vankúšikmi - 1 ks
  • Cievkové náplasti 2,5 cmx1 m - 1 ks
  • Pružné ovínadlo šírka 10 cmx5 m - 1 ks
  • Zatvárací špendlík veľkosť 4 cm - 4 ks
  • Pružné ovínadlo šírka 12 cmx5 m - 1 ks
  • Viacúčelový nôž – s nožnicami - 1 ks
  • Kartičky s postupmi prvej pomoci - 1 ks
  • ALU – fólia - 1 ks

Obsah lekárničky usporiadaný vo vreckách od značky Ortovox

Obsah lekárničky – základné lieky

Základné lieky ti poskytnú zmiernenie a úľavu od akútnych problémov, ktoré ti môžu znepríjemniť návrat z turistiky alebo aj samotnú turistiku. Medzi takéto problémy patria napríklad bolesti hlavy, zubov či brucha alebo alergické reakcie, ale aj mnoho iných. Medzi základné lieky zaraďujeme:

  • Bolesti (zubov, hlavy, horúčka) - Paralen 500 mg (tablety, šumivé tablety)
  • Kolikové bolesti – Algifen (tablety)
  • Hnačka – Endiaron (tablety)
  • Podráždenie očí – Ophthalmo Septonex (kvapky)
  • Alergia – Claritine (tabletky)
  • Vyčerpanie – Hroznový cukor (tablety)

Lieky nikdy nevyberaj z blistrov voľne do lekárničky alebo alternatívnych sáčkov, pretože by mohlo dôjsť k ich znehodnoteniu. Vždy skontroluj exspiráciu na blistri.

Balenie liekov proti bolesti Paralen 500 mg s detailom na exspiráciu na blistri

Práca s lekárničkou

Nie je dôležité vlastniť najlepšiu a najvybavenejšiu lekárničku na svete, ale takú, s ktorou vieš pracovať, vieš čo v nej nájdeš a vieš s ňou pomôcť, nie uškodiť. Preto vyberaj lekárničku s rozumom.
Aj s malou lekárničkou vieš zachrániť život.
Ak sa ti obsah lekárničiek nepáči, môžeš si kúpiť aj prázdny obal a vnútro lekárničky dovybaviť samostatne. Obal by mal byť naozaj kvalitný – odolný a mal byť chrániť vybavenie lekárničky pred vlhkosťou. Každý kus zdravotníckeho materiálu a aj lieky by mali byť zabalené v igelitovom vrecku.

Lekárnička LIFESYSTEMS Adventure prehľadné balenieLekárnička LIFESYSTEMS Nano

Lekárnička v tvojom batohu by mala byť rýchlo dostupná, rovnako aj všetky veci v nej. Lekárničky napríklad od Ortovoxu majú pre rýchlu orientáciu pri každej časti znázornené piktogramom aj popisom, čo sa v danej časti nachádza. Lacné sa nie vždy rovná kvalitné, preto sa pri výbere lekárničky neboj investovať. Lekárnička sa v niektorých situáciách rovná cene života.

Lekárnička Ortovox a piktogramy, ktoré zjednodušujú prehľadnosť

Lieky a pravidelná kontrola lekárničky

Niekedy nastane situácia, že bude treba využiť aj lieky. V tomto prípade je viac ako nutné, aby si poznal, aké lieky máš v lekárničke a na čo slúžia. Okrem toho musíš poznať ich dávkovanie a na to slúži príbalový leták (tzv. SPC). Ten nikdy nevyhadzuj, ale ponechaj ho pri liekoch.

V letáku sa okrem dávkovania dozvieš aj informácie o nežiaducich účinkoch a kontraindikáciách (to je situácia, keď sa daný liek nesmie podávať), ale taktiež aj o tom, či daný liek môže užiť dieťa alebo tehotná a dojčiaca žena.

Tak ako na krabičke, aj na každom blistri nájdeš exspiráciu (použiteľnosť) daného lieku. Preto nie je dobré vyberať lieky do samostatných sáčkov či alternatívnych balení. Príbalový leták ti poskytne aj informáciu, ako daný liek skladovať. Niektoré lieky sa nemusia s mrazom či s vysokou teplotou. Preto ak boli takéto lieky vystavené mrazu, môžu byť menej účinné, alebo úplne neúčinné a treba ich vrátiť do lekárne a zaobstarať si nové. Pravidelná kontrola exspirácií, ako aj doplnenie lekárničky sú dôležité aktivity, ktorým by si mal venovať pozornosť.

Príbalový leták ku liekomDetail na vnútorné vybavenie lekárničky a poukázanie na expiráciu

Malý-veľký záchranca

Aj s malou lekárničkou vieš zachrániť život a aj najlepšie vybavenie ti je úplne k ničomu, keď nevieš, čo s ním máš robiť. Preto je dôležité, aby si si okrem vlastnenia lekárničky obnovoval znalosti z prvej pomoci v odborných kurzoch, a to minimálne raz za dva roky.

Ak ideš so skupinou na hory, prvú pomoc by mali ovládať všetci jej členovia a nielen ty, lebo aj ty môžeš potrebovať pomoc. Ak máš nejaké závažnejšie chronické ochorenia, ako je napríklad cukrovka či silná alergia pri poštípaní hmyzu, informuj o tom ostatných členov skupiny, aby vedeli, čo majú robiť, ak nastane takáto situácia. Pri výbere lekárničky neváhaj a navštív náš eshop MTHIKER, kde nájdeš bohatú ponuku.

Začínaš s turistikou a chceš vedieť viac? Pomoc nájdeš v seriáli článkov Ako na turistiku, kde rozoberieme všetky dôležité témy od úplných základov.
Zdroj fotografií: archív autora, redakcia MTHIKER
report_problem Našiel si v texte chybu?
mjartan.michal 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Ako na turistiku: Priprav sa na zimnú turistiku so správnou výbavou
Chceš vyraziť do zasnežených hôr a rozmýšľaš, čo všetko si zbaliť? Poď sa pozrieť na zoznam vecí, ktoré sa ti na zimných dobrodružstvách zídu.
Ako na turistiku: Zorientuj sa vo svete mačiek a vyber si tie správne
Od klasických turistických až po technické mačky – zisti, ktoré sú ideálne na tvoje zimné horské výzvy.
Ako na turistiku: Čo si zbaliť v zime do batoha?
Čo všetko si so sebou zobrať na túru v zime? Na čo nezabudnúť a čo sa mi bude hodiť?
keyboard_arrow_up