Turistika na malofatranský Polom z každej strany

Osobne milujem kopce, na ktoré sa dá ísť viacerými cestami a spôsobmi. Pešo, na biku, s deťmi, so psom, so športovými starými rodičmi, s kočíkom?

Polom (1 010 m n. m.) je súčasťou Lúčanskej Malej Fatry, nenápadný kopček nad Stráňavami. Prozaicky Polom sa nazýva kvôli otvorenému lomu, ktorý sa na ňom nachádza, odkedy si pamätám. Keď sa kuknem z balkóna, Polom je jednou z častí Malej Fatry, ktorú si môžem užívať.

Moja najobľúbenejšia zo Strečna

Už ani neviem spočítať, koľkokrát som šliapala na Polom alebo na Sedlo Rakytie zo Strečna. Ako malé decko som chodievala s ocinom na Polom a vždy rovnakou cestou. Zaparkovali sme pri kompe a pekne po červenej turistickej značke cez Sedlo Rakytie až na vrchol.

Pravdou je, že odkedy pár rokov dozadu opravili – postavili lesáci z projektov krásnu novú asfaltku nasledujúcu zvážnicu, po turistickej trase už ani nechodím. Asfaltka je naozaj v top stave, sem-tam šotolina a naplaveniny z hory. Oficiálne značená ako cyklochodník a verím, že nejedno PR-ko na Strave tam má aj Imro.


V Strečne je novopostavené parkovisko pri kompe, ale zaparkovať sa dá aj priamo pod hradom. Platiť sa dá celkom jednoducho cez naskenovaný QR kód zo značky. Vydávam sa cestičkou na hrad a po pár sto metroch popri potoku pokračujem ďalej rovno, zatiaľ čo cesta na hrad odbáča prudko doľava.

Ak by si sa chcel vydať po červenej turistickej značke, nezabudni tu odbočiť. Odbočka nie je veľmi viditeľná, no nič sa neboj, červenú budeš križovať ešte párkrát. Turistická trasa je pre náročnejších, celkom prudké stúpanie lesom a obchádzka kopca Rakytie tiež nie je o nič rovnejšia. S deťmi, kočíkom, malým psíkom určite odporúčam asfaltku. V pekný víkendový deň síce na asfaltke nebudeš sám, no povedz, kde môžeš ísť s kočíkom na turistiku?

Míňam pár domov a už ma obklopuje len okolitá hora, šumenie potoka a ja si ako princezná vykračujem s havušákom po krásnej asfaltke. Stúpanie je primerané, niekde prudšie a niekde skoro po rovinke. Dá sa aj rýchlejším krokom, veď asfaltka. Zanedlho sa objavujú stopy po ťažbe a vidno, že v posledných rokoch sa v tejto oblasti ťažilo až príliš. Pohľad mi zablúdi až smerom k Polomu, čo ešte pár rokov nebolo možné kvôli hustému lesu.


Míňame prudkú zákrutu doľava, kde potok čiastočne preteká cestou a už tu sa trochu otvárajú výhľady na Žilinskú kotlinu. Zhruba po 3,5 kilometri objavíš vyhliadku s posedením, držiakom na bicykel. Určite sa oplatí zastaviť a pokochať, oddýchnuť si a vynadívať sa na hrad Strečno, strečniansky meander Váhu, Suchý, Nezbudskú Lúčku, Varín. Je sa na čo pozerať.

Onedlho míňam vysielač a cesta ma vedie na martinskú stranu. V jesennom čase je táto cestička od vysielača ako z rozprávky. Z pravej strany svah s listnatými stromami, z ľavej listnaté stromy s presvitajúcim pohľadom na Váh a Turčiansku záhradku. Osobne túto časť milujem najviac na celej trase.

Vyhliadka – Starhrad

Sedlo Rakytie sa nachádza zhruba v polovici trasy na Polom. Prehupávam sa naspäť na žilinskú stranu. Tu končí luxusná asfaltka a začína kamenistá cesta. Takže cyklisti na cesťákoch koniec a hurá, prichádza raj MTB-čkarov. Tu sa končí cesta aj pre rodinky s kočíkmi. Priznám, že väčšina návštevníkov s kočíkmi alebo veľmi malými deťmi bez nosiča končí už pri prvej vyhliadke.

Nájdeš tu veľmi pekný altánok na posedenie, stojan na bicykle, ohnisko. Zaujímavé je, že tu vždy oddychujeme. Havušák sa občerstvuje vodou a mlskami a ja sa napijem čaju a idem cikať. Vždy.

Za pekného dňa očakávaj, že budeš stretávať kopec ľudí na každej zákrute.

Od sedla to bola v minulosti „nudná” cesta cez les. Dnes už nie tak nudná cesta je plná výhľadov do okolia. Poväčšine cesta z kameňov s pár prudkými stúpaniami, ktoré dajú zabrať či už pešo alebo na biku. Na Sedle Rakytie sa spája cyklotrasa s červenou turistickou trasou, ďalej je značená ako oboje. Ako cyklo aj turistický chodník.

Nájdeš tu informačné tabule o Strečne a miestnej flóre a faune. Jedna je aj o medveďovi hnedom. Za tie roky čo chodím na Polom, som v živote na tejto trase medveďa nestretla. Jedinýkrát čo sa mi niečo podivuhodné stalo, keď sme na chodníku videli diviaka, ktorý sa k nám nezadržateľne približoval. Celí vystrašení sme utekali od chodníka do kopca a diviak si cupital za nami. Za diviakom asi 100 metrov človek. Diviak bol neuveriteľne prítulný, chcel sa škrabkať a žobral čosi pod zub. Až za pár sekúnd počujeme, ako pán kričí „nebojte sa, on je môj“. Čo ti poviem, v prvom momente som sa skoro po... do gatí.

Romantika pod Sedlom RakytieNad Sedlom Rakytie

Na Sedlo Javorina to naozaj nie je ďaleko a na Polom zo sedla čo by kameňom dohodil. Zo sedla sa nechám viesť starou asfaltkou, pár schodíkov na pamätník a už si len užívať pokoja okolitej krajiny a výhľadov. Ak by si chcel zažiť ešte krajšie výhľady, v smere od pamätníka na Žilinu je pekná cestička a na konci skončíš pri plote vrchnej časti lomu.

Tu nájdeš aj nový altánok, ohnisko a miesto na odpočinok. Výhľady úžasné napravo na Malú Fatru a Suchý, pri peknom počasí vidno až Veľký Kriváň, Žilinu ako na dlani, Dubeň, Straník, Hričov. Najdlhšia trasa, skoro 8 km hore (obojsmerne 16 km) s prevýšením 670 metrov. Za mňa topka. V lete, v zime, na biku, peši, so psíkom alebo s deťmi.

Na PolomPamätník

Trasa zo Stráňav

Je libo pekná stará asfaltka? Vydaj sa na Polom zo Stráňav. Zaparkovať môžeš v centre Stráňav pri obchode alebo mestskom úrade. V centre Stráňav začínaš na žltej turistickej značke od centra po hlavnej ceste v smere do Stráňavskej doliny. Kúsok vyššie Stráňavy Pažite je parkovisko autobusov a nasleduje pekná rovná mierne stúpajúca asfaltka až k múzeu.

Veľa domácich parkuje vyššie pri horárni alebo pri Múzeu Malofatranskej operácie. No nie je to oficiálne značené parkovisko. Celý čas vidíš otvorený lom po pravej strane kopca. Pri horárni sa napájaš na zelenú turistickú značku a vstupuješ do Stráňavskej doliny. Pekne po rovnej cestičke s miernym stúpaním. Takto bude vyzerať tvoje šliapanie niekoľko kilometrov.

Obzvlášť za jesenných pestrých farieb objavujúcich sa na okolitých stromoch a za zurčania Stráňavského potoka je toto miesto extra romantické. Cestička je veľmi často navštevovaná rodinami s deťmi, či už v kočíku, na bicyklíku alebo peši. V zime tu stretneš kopec sánkarov. Za pekného dňa očakávaj, že budeš stretávať kopec ľudí na každej zákrute. Aj napriek tomu, že cesta nie je značená ako oficiálna cyklotrasa, kopec cyklistov práve túto cestu využíva na výšľap a hlavne zjazd z Polomu.

Odpočívadlo nad lomom
Pri prvých zákrutách sa maj na pozore, lebo začína vážne stúpanie, síce po peknej ceste, ale aj tak očakávaj, že sa zapotíš. Bohužiaľ, na ceste je len jedna oficiálna studnička - až vo vrchnej časti. Počas pekných slnečných dní je práve zákrutová časť riadne vysvietená. Určite si zober so sebou dosť vody.

Na Sedlo Javorina ti to bude ladným krokom trvať cca do dvoch hodín. V sedle sa spájajú všetky cesty vedúce z a na Polom. Križujú sa tu trasy prichádzajúce zo Strečna, ale aj červená turistická značka - hrebeňová trasa od Minčola Lúčanskej Malej Fatry. Posledných pár sto metrov zo Sedla Javoriny až na Polom je už za odmenu.

Na vrchole Polomu sa nachádza pomník padlých partizánov. Nádherné miesto, kde si môžeš užiť výhľady na Krivánsku Malú Fatru s dominantným vrcholom Suchý. Kúsok pod Polomom v smere na Žilinu sa nachádza vyhliadka s prístreškom, z ktorej je super výhľad na celú Žilinskú kotlinu. Až na Polom je to zhruba 6,5 km (tam a naspäť 13 km) a 570 výškových metrov. Určite ide o celodenný výlet so psíkom a deťmi. Ak by si si chcel trasu ozvláštniť, môžeš si spraviť okruh cez Kojšov budzogáň a vyhliadku Špicák.

Výhľady na Žilinskú kotlinu

Cez vyhliadku Špicák a Sedlo pod Kojšovou

Veľmi málo navštevovanou turistickou cestičkou na Polom je trasa zo Strečna cez vyhliadku Špicák, vrch Havran a Sedlo pod Kojšovou. Ak by si chcel spojiť niekoľko veľmi zaujímavých vyhliadkových miest dohromady, táto je určite najzaujímavejšia, najkratšia zo všetkých a určite najnáročnejšia na stúpania a klesania. Určite nevhodná na bicykel a neodporúčam ju ani ísť s malými deťmi.

Na vyhliadku vedie veľmi pekný širší chodníček, miestami dosť prudko stúpajúci po koreňoch a kameňoch. Sem-tam vychodená hlina s listami. Na popadaných listoch sa dá rýchlo šmyknúť. Od Sedla pod Kojšovou si môžeš urobiť zachádzku na Kojšovský budzogáň.

Výhľady pri Kojšovskom budzogáni
Zo sedla je to na Kojšovský budzogáň pekný výživný stupák. Zapotili sme sa s mojím geriatrom huskáčom poriadne. Na neho to už bolo aj trošku veľa. Pri budzogáni nájdeš veľmi pekné miesto na sedenie, ohnisko a prečítaš si aj čo-to o budzogáni.

Singláč na Polom

Od sedla naspäť pokračuješ po modrej turistickej značke pekným singláčom poväčšine cez les po zvážnici používanej lesníkmi až po peknom lesnom chodníčku pre jedného. Občasné výhľady do okolia, na Malú Fatru alebo Stráňavy ťa potešia až na Sedlo Javorina. Tu sa vynoríš z hory pár desiatok metrov od sedla priamo na asfaltovú cestičku vedúcu k Polomu.

Zo Strečna je to necelých 5 km, so zachádzkami a vyhliadkami rátaj kilometer navyše s peknými 670 metrami prevýšenia. Určite pekný celodenný výlet s oddychom pri budzogáni, čo je zhruba stred trasy. Ak nechceš nikoho za celý deň stretnúť a užiť si krásu lesov v okolí Žiliny, túto trasu určite odporúčam.

Vyhliadka Špicák
Ak hľadáš celoročne dostupný kopec, ktorý má vždy čo ponúknuť, či už pre turistu, cyklistu alebo rodinu s deťmi, alebo psíkom, určite môžem len odporučiť. Jediné, čo ma neláka na tomto kopci robiť, je skialpovať alebo lyžovať.

Zhrnutie

  • Názov: Polom, vrch Polom
  • Lokalita: Lúčanská Malá Fatra
  • Značenie: prehľadné
  • Obmedzenie: celoročne dostupné
  • Obtiažnosť: 2/5
  • Vrchol: Polom (1 010 m n. m.)
  • Trvanie: 4:00 h (so psom), v závislosti od trasy
  • Parametre: 16 km/670 výškových metrov trasa zo Strečna
  • Typ: vrchol
  • Možnosť parkovania: Stráňavy/Strečno, centrum mesta
  • Mapka a GPX: sekcia Výjazdy
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
ziriane 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Z Kuneradu na Veterné - objav pokojný okruh Malej Fatry
Chceš spoznať málo navštevovanú trasu v Malej Fatre, na ktorej stretneš maximálne starého uja na babete? Spoznaj so mnou turistický okruh z Kuneradu hrebeňom Malej Fatry až na Veterné.
Skrytá perla Malej Fatry - Kojšovský budzogáň
Pekná prechádzka po práci alebo výlet v krásnom prostredí s deťmi a psíkom? Kojšovský budzogáň pri Žiline môže byť to pravé pre teba.
Tip na výlet: Kúrskou dolinou na hrebeň Malej Fatry
Poď sa s nami pozrieť na zaujímavú okružnú trasu v Malej Fatre. Ukážeme ti nie až tak známe chodníčky a zavítame aj na obed na jedno ikonické miesto.
keyboard_arrow_up