
Ako sa motivovať na turistiku a stanoviť si realistické ciele
Ako sa motivovať? Ako správne plánovať svoje trasy? Hory ťa lákajú, no stále ti niečo prekazí výjazd na hory?
Pohyb v horách je jednou z mojich najobľúbenejších aktivít. Jednak preto, že mám havušáka huskáča a jednak preto, že sa v horách cítim najlepšie. Okrem fyzickej aktivity mi pobyt v horách prináša aj duševnú rovnováhu, odreagovanie sa od pracovných záležitostí, pocit voľnosti, hrdosti za zvládnuté túry, nezabudnuteľné zážitky a mnoho, mnoho iných pozitívnych vecí.Veľké začiatočnícke sny
Keď som sa roky dozadu rozhodla opäť k turistike vrátiť a začala som tráviť viac času v prírode a na horách, mala som obrovské sny. Začalo to pozeraním blogu kočky, ktorá išla PCT (Pacific Crest Trail). Pozerala som videá o týždňových až mesačných pochodoch. Predstavovala som si, aké úžasné by to bolo ísť stovky kilometrov v nepoškvrnenej americkej alebo európskej divočine.Aj keď som tušila, že tento sen sa mi pravdepodobne nesplní, bola som presvedčená aj o tom, že je veľa možností spoznávať krásy hôr na Slovensku, v Čechách alebo v Európe. Vždy som obdivovala ľudí, ktorí chodia do Tatier alebo do Álp na turistiku, ferraty, na lyže, na skialpy. Ja som medzi nich počas mojich začiatkov určite nepatrila. Myslím, že ani teraz k nim úplne nepatrím.
Moje začiatky boli naozaj kadejaké. Od pár km prechádzok so psom až po desiatky kilometrov po rovinke rýchlou chôdzou okolo vodného diela. Vychádzky na kopčeky v Malej Fatre cez vyšliapanie Veľkého Kriváňa a prejdenie hrebeňovky Lúčanskej a Krivánskej Malej Fatry až po GR20. Moje ciele na zdolanie PCT boli nereálne, no postupné zdolávanie kopčekov v mojom okolí ma motivovalo k zdolávaniu ďalších krásnych a vyšších kopcov.
Motivácia z prostredia a zážitkov
Motivácia často pramení z túžby zažiť niečo výnimočné. Hory ponúkajú nezabudnuteľné zážitky – od majestátnych výhľadov až po ticho lesa, ktoré v mestskom ruchu nenájdeš. Vizualizácia týchto momentov môže byť silným hnacím motorom.Zapoj do svojich plánov aj priateľov alebo rodinu. Spoločné turistické výlety môžu byť skvelou príležitosťou na budovanie vzťahov a zdieľanie zážitkov. Ak nemáš s kým ísť, zváž pripojenie sa k turistickým klubom alebo skupinám na sociálnych sieťach, ktoré pravidelne organizujú výlety. Môžeš skúsiť napísať do skupiny pozvánku na túru, ktorú chceš absolvovať aj ty. Nikdy nevieš, kde nájdeš parťáka.
Motivácia nie je niečo, čo sa dá kúpiť alebo nasilu vyrobiť. Prišla som na to, že u mňa funguje, keď si vizualizujem, prečo to robím. Možno to poznáš – nádherné fotky horských hrebeňov v hmle, pýcha z vyšliapania vrcholu alebo krása východu slnka.
Bola by veľká škoda, keby ťa počiatočné neúspechy odradili od krás hôr a pohybu v nich.V jeden pekný deň som si povedala, že chcem podobné momenty zažiť na vlastnej koži. Nielen cez obrazovku alebo z rozprávania kamarátov a kolegov. Začala som si pozerať, plánovať a zapisovať trasy, kam by som chcela ísť a pomaly si zo zoznamu vyškrtávať. Pre mňa veľká motivácia a pýcha z každého dosiahnutého cieľa.
Plánuj s rozumom
Realistické plánovanie je základom úspešnej turistiky. Pred každou túrou si over dĺžku trasy, prevýšenie a čas potrebný na jej absolvovanie. Dôležité je brať do úvahy aj svoju fyzickú kondíciu, poveternostné podmienky a dostupnosť zdrojov, ako sú voda či občerstvenie na chate.Nepodceňuj náročnosť trasy len na základe jej dĺžky. Päťkilometrová túra s prudkým stúpaním môže byť oveľa náročnejšia než desaťkilometrová trasa s malým prevýšením. Dobrým zvykom je pozrieť si svoj výber trasy v mapách, blogoch alebo so skúsenými turistami, ktorí poznajú terén.
Pozri sa na mapy.cz, ktoré obsahujú vo veľa prípadoch aj fotky od turistov, ktorí absolvovali danú trasu. Môžeš použiť aj cestovateľské alebo turistické blogy či stránky turistických klubov, kde určite nájdeš dostatok informácií o trase.

Pred každou túrou naplánujem, čo ma čaká. Skontrolujem vzdialenosť, prevýšenie, podmienky, možnosti dopravy a svoj vlastný časový harmonogram. Na začiatku ma aj trochu hnevalo, že som nezdolala vrchol alebo trasu, ktorú som si vytýčila na začiatku. Bola by veľká škoda, keby ťa počiatočné neúspechy odradili od krás hôr a pohybu v nich. Nie je hanba si povedať: „Toto je na mňa ešte priveľa, skúsim to inokedy.“
Každý cieľ je úspech
Nezáleží na tom, či vystúpiš na vysoký štít, alebo prejdeš pár kilometrov v lese. Každý cieľ, ktorý si stanovíš a splníš, je malým víťazstvom. Keď som po prvýkrát prešla celý hrebeň Veľkej Rače, mala som pocit, akoby som zdolala Mount Everest. Bol to môj cieľ, moja výzva a ja som to dokázala. Najlepšia motivácia je vždy tá vnútorná. Neporovnávaj sa s inými, neber turistiku ako preteky. Rob to pre seba, pre ten pocit slobody a spojenia s prírodou.Odmeny za dosiahnuté ciele
Odmena za dosiahnutý cieľ môže byť skvelou motiváciou. Môže to byť niečo jednoduché, ako teplý čaj na vrchole kopca alebo symbolické gesto, napríklad zaznamenanie svojho úspechu do turistického denníka. Kúpenie si nového vybavenia alebo vytlačenie fotky v rámčeku. Pre pokročilejších turistov môže byť motiváciou výzva absolvovať určitý počet trás za sezónu alebo prejsť vybranú dlhú túru.Tipy na udržanie motivácie
- Vytvor si plán túr. Spíš si miesta, ktoré by si chcel navštíviť a postupne ich zo zoznamu vyškrtávaj.
- Sleduj svoj pokrok. Zaznamenávaj si prejdené kilometre, zdolané vrcholy z jednotlivých výletov.
- Zapoj technológie. Používaj aplikácie na sledovanie trás alebo turistické denníky, ktoré ťa budú motivovať k ďalším výletom.
- Stanov si výzvy. Napríklad prejsť určitý počet kilometrov za mesiac alebo navštíviť všetky vyhliadky v okolí. Strava je v tomto super, na zaznamenávanie si úspechov, ale aj na zapájanie sa do výziev.
- Začni nenáročnými trasami. Prejsť tri kilometre lesom je lepší začiatok ako sa trápiť na strmých svahoch.
- Motivuj sa. Inšpiruj sa príbehmi iných, ale nezabudni, že každá túra je o tvojich vlastných zážitkoch.
- Stanov si realistické ciele. Pozri si trasu, jej náročnosť a svoje schopnosti. Nepodceňuj prevýšenie a dĺžku túry.
- Pridaj sa k niekomu. Skvelý partner na túry ti môže pomôcť prekonať chvíle, keď sa ti nechce.
- Odmeň sa. Po túre si dopraj dobré jedlo alebo chvíľu na obľúbenú činnosť. Každá odmena zvyšuje motiváciu.
Turistická cesta
Vzťah k horám a turistike je ako turistická cesta. Niekedy kľukatá, niekedy strmhlav hore, s výhľadmi a tešením sa, ale aj so zostupmi, škaredým počasím a oddychom. Niekedy máš motivácie plno až na rozdávanie, inokedy ju musíš hľadať. Motivovať sa a chodiť do hôr nie je o jednorazovom impulze, ale o procese. Postupné plánovanie, nachádzanie nových neobjavených trás a miest, správna príprava, parťáci na túre zaručia, že si svoje výlety užiješ naplno.Či už si začiatočník, ktorý prvýkrát zdoláva menší kopec, alebo pokročilý turista, ktorý sníva o dlhých hrebeňovkách a veľhorách. Vždy si pamätaj, že najdôležitejšie je nájsť radosť v každom kroku. Ak máš pred sebou cieľ, ale nie si si istý, či ho zvládneš, nezúfaj. Začni pomaly, krok za krokom, a hlavne si to užívaj. Hory budú vždy pripravené na tvoje dobrodružstvá. Stačí len vykročiť.
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre