Kojšovská hoľa - výhľadový kopec vo Volovských vrchoch

Navštív s nami obľúbený vrchol na východnom Slovensku, ktorý ponúka nádherné výhľady do širokého okolia.

Kopec obľúbený u nejedného obyvateľa Košíc či blízkeho okolia. Reč je o Kojšovskej holi, na ktorú sa dnes spolu vyberieme. Nachádza sa vo východnej časti Volovských vrchov na východnom Slovensku, z ktorých sme už navštívili planinu Galmus, Skalisko či ďalšie zaujímavé vrcholy.

Počasie nám, bohužiaľ, na zimné skialpové výlety nepraje, a tak neostáva nič iné, len behať alebo turistikovať. Dnes sme sa rozhodli pre turistiku a vyberieme sa na túru menej známou a málo frekventovanou trasou, ktorá nás dovedie až na známu a obľúbenú „Kojšovku“.

tip na výlet, Kojšovská hoľa, Volovské vrchy

Alternatívne trasy

Možností ako sa dostať na Kojšovskú hoľu je viacero. Obľúbenou a najkratšou je trasa z južnej strany zo Zlatej Idky po žltej turistickej značke. Trasa sa navyše dá pekne zokruhovať. Zaujímavou možnosťou je prísť na Kojšovku po Ceste hrdinov SNP z Jahodnej (cestou ťa čaká aj pekná chata Lajoška).

Zo severnej strany sa ponúkajú tiež viaceré možnosti - z Prakoviec po žltej, z obce Opátka po modrej a červenej alebo z Kojšova tiež po modrej a červenej turistickej značke. My si vyberáme poslednú možnosť. Cyklistov poteší existencia peknej cyklotrasy vedúcej z Gelnice.

tip na výlet, Kojšovská hoľa, Volovské vrchy

Skratkou cez Krížovú cestu

Parkujeme teda v obci Kojšov. Túto obec sme si zvolili z hľadiska cestnej dostupnosti (keďže sme šli zo severu) a taktiež kvôli zaujímavo vyzerajúcej trase, ktorú táto východisková obec ponúka.

Priamo z obce štartuje modrá značka, ktorá ale ide dosť veľkou okľukou, preto volíme alternatívu. Cez Krížovú cestu, ktorá začína už dole v obci, sa napojíme na červenú turistickú značku, ktorá nás dovedie až na vrchol.

Po strmšom nástupe sa dostávame do polovice Krížovej cesty, kde sa nám naskytá krásny výhľad na Folkmarskú skalu, ktorá sa vypína nad okolím.

Strmšie než sme čakali

Pokračujeme ďalej a po chvíli sa napájame na červenú turistickú značku. Kráčame lesom príjemným terénom, ktorý nás však po chvíli prekvapí poriadnym strmákom... a to sme ani netušili, koľko ich dnes ešte bude.

tip na výlet, Kojšovská hoľa, Volovské vrchytip na výlet, Kojšovská hoľa, Volovské vrchy

Celá táto trasa sa niesla v znamení striedania sa príjemných rovinatých alebo mierne zvlnených úsekov s poriadnymi vertikálami. To sme na tejto trase naozaj nečakali. Nakoniec to dnes nebude úplne zadarmo.

Odkedy sme sa napojili na červenú značku, kráčame lesom, ktorý niežeby nebol zaujímavý, ale dominujú tu bukové porasty a bez listov, a ešte aj bez snehu to vyzerá tak... fádne. Na trase ťa čaká iba jeden smerovník - „Pri obrázku” približne v polovici cesty.

Konečne výhľady!

Po vyše 2,5 h konečne vychádzame z lesa a odkrývajú sa nám nádherné výhľady do okolia. Tieto miesta nemám úplne prechodené, a tak ma nový a nepoznaný výhľad nadchol. Konečne sa ukázal aj náš dnešný cieľ a priamo oproti nám sa v diaľke objavila aj známa Chata Erika, ktorá je poriadne veľká! Nachádza sa pod Zlatoidskou horou, čo je susedný vrchol „Kojšovky“.

Nasleduje príjemný hrebeňový úsek s krásnymi výhľadmi. Ukázali sa aj Vysoké aj Západné Tatry, nesmie chýbať ani Kráľova hoľa, ktorá „svieti“ ako jediná biela čiapočka (s výnimkou Tatier).

tip na výlet, Kojšovská hoľa, Volovské vrchy

Kruhové výhľady do širokého okolia

Po chvíli vchádzame opäť do lesa, ale už nie na dlho. Krátky lesný úsek strieda asfaltová cesta vedúca zo Zlatej Idky. Kojšovská hoľa je v týchto miestach už na dosah.

Prichádzame na rozľahlý vrchol, ktorý ponúka krásne kruhové výhľady. Na západnej strane pozorujeme hrebeň Slánskych vrchov, Košice máme schované v opare, na juhu možno pozorovať maďarské územie, smerom na juh a juhozápad vidíme Slovenský kras a Stolické vrchy, no a výhľad nám uzatvára Slovenský raj a za ním Kráľova hoľa.

Tatry sú schované za budovou, ale ak sa prejdeš po okolí, naskytne sa ti pohľad aj na ne. Neďaleko je aj spomínaná Chata Erika, na ktorú je to odtiaľ iba 15 minút chôdze. My sa tam dnes nevyberieme, lebo momentálne je pre verejnosť uzavretá z dôvodu rekonštrukcie.

tip na výlet, Kojšovská hoľa, Volovské vrchytip na výlet, Kojšovská hoľa, Volovské vrchy

Počasie, SNP aj mier

Kojšovská hoľa ponúka toho viac ako len výhľady. Pozrime sa na zaujímavosti v jej okolí. Spomínala som, že výhľad na Tatry nám zatienila budova. Čo to tu na vrchole vlastne stojí a „špatí” výhľad?

Dôkaz, že aj na „nižšie“ vrcholy si vieš naplánovať solídnu trasu.
Výhľad síce možno trošku „špatí”, ale význam týchto objektov je tu dôležitý. Ide o budovy SHMÚ (Slovenský hydrometeorologický ústav), ktorý tu má aj viaceré radary a meteorologické prístroje. Radar, ktorý sa tu nachádza, je dokonca súčasťou Povodňového varovného a predpovedného systému POVAPSYS.

tip na výlet, Kojšovská hoľa, Volovské vrchy
Pri vrcholovom smerovníku sa nachádza aj pamätník bojov počas 2. svetovej vojny, pretože tesne popod Kojšovskú hoľu vedie najdlhšia slovenská diaľková trasa – Cesta hrdinov SNP, ktorá je pripomienkou tejto významnej udalosti.

Pod vrcholom sa nachádza aj ďalšia zaujímavosť. Smerom ku kovovému krížu, ktorý sa nachádza od vrcholu smerom na juhozápad, ťa prekvapia drevené stĺpy, ktoré sú zasadené v týchto miestach. Je ich tam až 49! Prečo toľko a odkiaľ sa tu vlastne nabrali?

Tieto mierové stĺpy sú darom od Japonska a symbolizujú mier nielen v týchto krajinách, ale na celom svete. No a je ich 49, pretože v týchto miestach sa nachádzame na 49. rovnobežke.

tip na výlet, Kojšovská hoľa, Volovské vrchy

Kojšovka na skialpoch alebo bežkách?

Tu si dávame pauzu a dopĺňame energiu, ktorú sme pri výstupe spálili. Sedíme na lúke, papáme a vyhrievame sa na slniečku. Niežeby mi to vadilo, ale v prvej polovici februára by som sa radšej brodila snehom a užívala si zasneženú krajinku.

Aj samotná Kojšovská hoľa by bola oveľa príťažlivejšia na výstup, či už na skialpoch, alebo aj na bežkách, pretože pokiaľ podmienky prajú, okolie Kojšovky je známe svojimi bežkárskymi traťami.

Práve Kojšovskú hoľu sme ti chceli ukázať na skialpoch už dlhšiu dobu, no podmienky nám to nedopriali, a tak sme sa sem vybrali peši. Snáď niekedy nabudúce!

tip na výlet, Kojšovská hoľa, Volovské vrchy
Po skromnom obede (pečivo a ovocie) a oddychu sa vydávame na spiatočnú cestu, ktorá bude taká istá ako výstupová, pretože zokruhovať naspäť do Kojšova sa to nedalo.

Nakoniec sme nachodili slušný počet kilometrov a nastúpali sme vyše 1 000 výškových metrov! Vcelku prekvapivé. Tu je dôkaz, že aj na „nižšie“ vrcholy si vieš naplánovať solídnu trasu, ktorá ti ponúkne parametre porovnateľné s trasami napr. aj v Tatrách.

Ako sme sa počas dňa mali a ako to tam vyzeralo si môžeš pozrieť aj vo videu. Vidíme sa niekedy nabudúce?


Koho viac zaujíma problematika výbavy a turistického oblečenia, tak v tomto článku nájdeš detailné porovnanie turistických nohavíc od Karposu, ktoré sme testovali aj na tejto túre všetci traja (Nely, Veronika a Viktor).

Zhrnutie

  • Názov: Kojšovská hoľa
  • Lokalita: Volovské vrchy
  • Značenie: dobré (červená značka), pozor na veľký počet lesných ciest a odbočiek na trase
  • Obmedzenie: bez obmedzenia
  • Obtiažnosť: 2 - 3/5
  • Trvanie: cca 5 hod.
  • Parametre: 17 km, 1 000 výškových metrov
  • Typ: výstup na vrchol
  • Možnosť parkovania/spoje: bezplatné parkovanie priamo v obci
  • Mapka/GPX: sekcia Aktivity
Zdroj fotografií: archív redakcie
report_problem Našiel si v texte chybu?
nely 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Výhľadový okruh v Nízkych Tatrách – Veľká Vápenica cez Andrejcovú
Výživný okruh hlavným hrebeňom Nízkych Tatier v zimných podmienkach len pre nás. Poď sa s nami pozrieť na Veľkú Vápenicu.
Za alpakami, dobrou kávou a farebnými vrcholmi do Peru
Vieš, aký je rozdiel medzi lamou a alpakou? A že okrem nich ešte existujú aj druhy, ktoré sa volajú vicuňa a guanaco? Poď sa s nami v tomto článku pozrieť na to, ako sa im žije v Peru!
Levočské vrchy - na Marčulinu so 6-mesačným dobrodruhom
Lesy, výhľady a turistika s dieťaťom v Thule vozíku! Objav rodinný okruh Levočskými vrchmi s výstupom na rozhľadňu Marčulina.
keyboard_arrow_up