Oakley Prizm – technológia, čo mení pohľad na svet

Oakley Prizm – len marketingový ťah či technologický doping? Zhrnieme si princíp technológie, porovnanie rôznych Prizm filtrov aj vlastné odporúčania a skúsenosti.

Ľudské bytosti, na rozdiel od takých delfínov či netopierov, vnímajú v prvom rade všetko vizuálne - až potom nastupujú ostatné zmysly. Náš zrak je preto veľmi dôležitý, na základe neho sa riadime a reagujeme. Najmä v športe je táto vlastnosť veľmi dôležitá, keďže čas medzi vizuálnym podnetom a následnou reakciou býva veľmi krátky.

Preto to, ako rýchlo zbadáme napríklad nejakú prekážku v ceste, sledovanie vhodnej stopy, identifikácia povrchu a pod. ovplyvňuje našu bezpečnosť aj celkový výkon.

Ako vlastne vidíme


Citlivosť ľudského oka však nie je pre všetky vlnové dĺžky viditeľného spektra rovnaká, dokonca je ovplyvnená aj intenzitou svetla. Počas dňa – pri jasnom osvetlení, je náš zrak najcitlivejší na zelené až žltozelené svetlo (555 nm), v noci sa jeho citlivosť posúva k zelenému až k modrému svetlu (500 nm).

Pri dostatočnej intenzite dokážeme vnímať svetelné lúče od 380 – 780 nm, pri neporušenom farebnom videní dokonca na úrovni 1 nm (= 10 - 9 m). Dostávame tak desaťtisíce (niektoré zdroje uvádzajú až milióny) farebných kombinácií, ktoré dokážeme našimi očami odlíšiť.

Obyčajne je však tento rozsah o niečo nižší, počet farieb, ktoré dokážeme rozoznať, je limitovaný intenzitou svetla v danom prostredí, kedy blízke vlnové dĺžky sa nám zlievajú, detaily sa strácajú a obraz sa rozostruje.

Oakley Radar Ev Path Prizm Road
A tu prichádza na rad pomoc a s riešením technológia od Oakley Prizm.

Princíp technológie

V roku 2014 prišla americká značka Oakley vtedy s prevratnou technológiou nazvanou Prizm. Jej úlohou je zvýrazniť tie farby, kde je oko najcitlivejšie na detaily a doladiť tak naše videnie pre konkrétne prostredie.

Jedinečnosť tejto funkcie pozostáva z toho, že zatiaľ čo bežné šošovky zobrazujú všetky farby rovnomerne znesiteľnejšie vzhľadom na intenzitu svetla, úlohou Prizm šošoviek je odfiltrovať rušivé vlnové dĺžky a zvýrazniť tie, ktoré potrebujeme pre optimálny výkon v danom prostredí. Tým sa eliminujú rušivé farebné podnety a zlepšuje sa rozpoznávanie farieb.

Toto filtrovanie farieb je konkrétne navrhnuté pre daný šport a príslušné prostredie tak, aby vhodne zvýšilo kontrast a súčasne znížilo jas, čo v konečnom dôsledku umožňuje vidieť ostrejšie.

Samotný vývoj najprv pozostával z identifikovania spektrálnych vrcholov pre rôzne podmienky prostredia použitím hyperspektrálnej kamery a následným aplikovaním špeciálnych farbív na šošovky tak, aby zodpovedalo týmto vrcholom. Tým sa dosiahlo, že „žiadané“ vlnové dĺžky sa zvýraznili a rušivé svetlo sa odfiltrovalo.

Aplikácia farbív do šošovky prebieha napúšťaním do roztaveného podkladového materiálu tak, aby sa získala požadovaná farba a odtieň. Touto metódou sa zabezpečilo, že vrstva sa stala súčasťou šošovky, ktorú nemožno zoškriabať, ako pri bežne nanášaných vrstvách vo forme povlaku. Samotný podklad šošoviek Oakley tvorí kvalitný polykarbónový materiál, patentovaný od výrobcu ako Plutonite. Viac o tomto materiáli, ako aj o ďalších technológiách od Oakley, nájdeš v našom predchádzajúcom článku.

Rôzne Prizm filtrePrizm Trail Torch

Delenie Prizm šošoviek

U značky Oakley nájdeme mnohé slnečné okuliare ponúkajúce Prizm technológiu. Tieto filtre majú rozdelené do troch základných kategórií; na šport, na bežné nosenie a lyžovanie.

V každej kategórii sa potom šošovky delia na základe VLT s príslušným Prizm filtrom pre dané prostredie, pričom v kategórii šport je funkcia Prizm navrhnutá na konkrétnu aktivitu ako napríklad beh, cyklistika, golf či šoférovanie.

Samozrejme, teraz to neznamená, že okuliare na jeden navrhovaný šport neposlúžia aj pri inom. Skôr spomínané spektrálne maximá pre danú Prizm šošovku budú nastavené na inú vlnovú dĺžku, a teda nemusia v inom prostredí tak efektívne zvýrazniť potrebnú farbu/odtieň.


To, koľko svetla prepúšťa šošovka s daným Prizm filtrom, nájdeš na mnohých stránkach, napríklad rozšírený zoznam je aj tu: Oakley Prizm Lens.

V článku som sa zamerala na tie Prizm šošovky, ktoré sú v súčasnosti bežne dostupné, mala som možnosť ich osobne otestovať a zároveň pokrývajú dosť široký rozsah VLT. Ide o šošovky, usporiadané zostupne podľa VLT do skupín podľa určenia (s * sú označené tie, ktoré som mala vypožičané len za účelom fotenia):

    a) na šport:
    • Prizm Low Light (VLT 75 %),
    • Prizm Trail (VLT 36 %),
    • Prizm Trail Torch (VLT 35 %),
    • Prizm Dark Golf (VLT 22 %),
    • Prizm Road (VLT 20 %),
    • Prizm Road Jade (VLT 15 %)*,
    • Prizm Deep Water Polarized (VLT 12 %)*.

    b) na bežné nosenie:
    • Prizm Ruby (VLT 17 %),
    • Prizm Tungsten Polarized (VLT 14 %).

    c) na lyžovanie:
    • Prizm Snow Torch Iridium (VLT 17 %).

Moje skúsenosti s Prizm

Obraz cez všetky uvedené typy filtrov nájdeš na fotkách nižšie, v porovnaní s pohľadom „bez filtra“ (iba fotoaparát) a potom označené ako „no name“ (síce značkové, no vyše 15 r. staré okuliare). Reálny obraz môže byť skreslený aj vlastnosťami šošovky fotoaparátu (smartfón), preto všetky fotky boli robené tým istým mobilom (Samsung).

O tom, ako skresľujú farby jednotlivé značky voči realite a ich porovnania, ak ťa to nejak extra zaujíma, musíš pohľadať inde. Každý záber cez šošovku som uskutočnila pre rôzne podmienky prostredia a na rôznych povrchoch. Drobné nedokonalosti pri fotkách mi, prosím, akceptuj, som si vedomá občasných odleskov od priložených filtrov či mierneho rozmazania a posunutia fotografií, no na predstavu, ako sa cez ne vidí, to poslúži.

Pekne aj vidieť, že moje staré „no name“ okuliare majú už čo-to za sebou a na kosenie by som si asi mala vyčleniť nejaké iné.




Poďme si však šošovky bližšie zanalyzovať podľa využitia.

1. Na lyžovanie

Vzhľadom na vlastnosti okuliarov určených primárne na lyžovanie (upevnenie k prilbe, ochrana zo všetkých uhlov, teplotný komfort) uprednostňujem tie. Šošovka Prizm Snow Torch Iridium, aj keď hodnota VLT je 17 %, reálne na snehu pokrýva širšie spektrum svetelných podmienok (kat. S3 – S2), často má uvádzaný rozsah VLT 8 - 18 %.

Z osobných skúseností môžem povedať, že za jasných slnečných podmienok plnia svoju funkciu bezchybne a slnko ma neoslepuje, ani mi nejak neťahá oči. Výborne tiež fungujú aj v polooblačných podmienkach, využiteľné sú dokonca aj v zamračenom počasí.

V takom prípade však musím uznať, že ak dám okuliare dole, zistím, že zatmavenie je až príliš silné a reálne bez nich vidím lepšie. Najmä do chumelice, ak nechceš byť postrachom na zjazdovke, už radšej zvoľ iný variant.

Ak máš na svahu skôr šťastie na horšie počasie, šošovky Prizm Rose budú asi lepšia voľba. Pri zlej viditeľnosti či do hmly používam športové okuliare s Prizm Low Light. Ide o slabšiu alternatívu k šošovke Prizm Snow Hi Pink určenou na lyžovanie, ktoré sú do takýchto podmienok ako stvorené. Naopak ako možnosť k lyžiarskym okuliarom s Prizm Snow Torch Iridium by som videla klasické slnečné okuliare s Prizm Ruby.

Oakley Line Miner XS Prizm Snow Torch Iridium vs. Radar Ev Path Prizm Ruby

2. Na bežné nosenie

Vlastním od Oakley len jeden model určený na bežné nosenie (okuliare nemajú športový vzhľad) a ten disponuje šošovkou s Prizm Tungsten Polarized. Tie sa mi osvedčili na dovolenky k moru či pri akejkoľvek príležitosti, kde prevláda silné slnko a bezoblačná obloha.

Ako tak znesiteľné sú ešte v polooblačných podmienkach, avšak už tam začína byť zatmavenie „citeľné“. Za podobnú alternatívu k tomuto filtru považujem buď Prizm Road Jade, alebo Prizm Deep Water Polarized. Ponúkajú podobné VLT a Prizm Deep Water Polarized sú navyše polarizované, preto sú vhodnejšou voľbou najmä na výlety k vode.

Aj keď šošovky Prizm Ruby sú určené tiež na bežné nosenie, mám ich osadené v športovom ráme a do mesta ich nosím výnimočne.

Ak by som ich však mala porovnať, Prizm Ruby sú z nich určite tie univerzálnejšie a osobne pohľad cez ne mi je asi najsympatickejší zo všetkých okuliarov Oakley. Aj keď nezvýrazňuje žiadnu konkrétnu farbu nejako intenzívne – mierne viac červené a oranžové odtiene ponúkajú veľmi dobrý kontrast a zlepšujú jasnosť pri akejkoľvek aktivite.

3. Na šport

Čo sa týka filtrov určených na športové využitie, budem opisovať skúsenosti najmä z behu a cyklistiky.

Začnime tými najmenej vábivými podmienkami - keď je slabá viditeľnosť, zamračené, hmlisto prípadne sychravo alebo sa stmieva. Vtedy sú bez debaty najvyužiteľnejšie šošovky Prizm Low Light (VLT 75 %), ktoré rozjasňujú pohľad a ponúkajú tak lepšiu viditeľnosť. Nosím ich do lesa, keď je zamračené, podvečer pri západe slnka či teraz do zimných hmiel a v inverzii v dolinách. Ideálne sú aj na preteky v sychravom a zablatenom počasí.

Do zamračených podmienok na cestu (pod holé nebo), prípadne polooblačných až jasných podmienok do lesa sa ponúka viacero možností. Do lesa na beh či na bicykel uprednostňujem Prizm Trail, na cestu zas beriem Prizm Trail Torch.

Aj keď obe majú takmer rovnakú VLT, Prizm Trail sú poznateľne svetlejšie, farby zvýrazňujú viac do oranžova a majú podobnú vlastnosť ako Prizm Low Light, akoby mierne zosvetľovali okolie. Naozaj veľmi dobrý kontrast ponúkajú na hnedom povrchu na odlíšenie napr. hliny, lístia, konárov a podobne. Avšak zo všetkých uvedených šošoviek asi najviac menia sfarbenie obrazu, pre niekoho tento filter môže pôsobiť neprirodzene až rušivo.

Na druhej strane Prizm Trail Torch toľko okolie nesfarbujú (sfarbenie je neutrálne) a prídu mi vhodné aj na asfalt a na odlíšenie prekážok na cestách. Veľmi podobný pohľad k nim ponúkajú Prizm Dark Golf, papierovo sú síce skôr do tých jasnejších podmienok (VLT 22 %), prakticky mi však prídu svetlejšie ako uvádza hodnota VLT (pocitovo skôr VLT 25 %).


Do jasných slnečných podmienok či už na horách, alebo na ceste, prípadne do čiastočne zamračeného počasia zvyknem nosiť Prizm Road a Prizm Ruby. Keďže Prizm Road sú určené na cyklistiku (majú lepšie odlišovať nerovnosti na cestách), tak tie preferujem pri jazde na cestnom bicykli, ponúkajú aj dostatočný kontrast, keď sa slnko skryje za mraky, prípadne v tieni. Prizm Ruby zas uprednostňujem na beh.

Ako šošovky sú Prizm Road z nich tie univerzálnejšie, no ako som spomínala, Prizm Ruby zas subjektívne ponúkajú krajší zážitok z videnia a veľmi rada ich nosím. Čisto do jasných slnečných dní by som potom volila čokoľvek s VLT pod 17 %.

Prizm Ruby vs Prizm Trail TorchPrizm Ruby vs Prizm Trail Torch

Univerzálnych (n + 1) Prizm šošoviek

Ak by som mala mať len jedny slnečné okuliare Oakley „na všetko“, ak sa nebavíme o fotochromatických sklách (ktoré majú tiež svoje nevýhody), asi by som objektívne uvažovala medzi Prizm Trail Torch, Prizm Dark Golf, prípadne Prizm Road v závislosti od preferovaného využitia.

Moje prvé okuliare Oakley boli s Prizm Dark Golf a vystačila som si s nimi pár rokov, kým som si dokúpila ďalší filter. Sú dostatočné aj v bezoblačných podmienkach a poskytujú veľmi dobrú viditeľnosť a kontrast aj v tieni, resp. pri prechode tienistými úsekmi počas slnečného dňa.

Aj keď sú Prizm Dark Golf určené na hranie golfu (teda zvýrazniť najmä zelené a čiastočne hnedé farby), nie je s nimi žiaden problém pri pohybe v lese či na lúkach. Ak ich priamo neporovnávame so šošovkami určenými na asfalt, tak nejaké obmedzenia vo videní nenájdeme ani na ceste. Prizm Trail Torch sú zas príjemnejšie na dívanie pri zatiahnutej oblohe, no pri priamom slnku môžu trochu ťahať oči.

Na druhej strane, Prizm Road poskytujú síce lepšie tienenie na slnečnom svetle, avšak v tieni citeľne zaostávajú za Prizm Dark Golf. V tmavom lese a nebodaj ešte pri zatiahnutej oblohe sú dokonca nepoužiteľné. Preto ak viem, že okuliare využijem AJ v lese, v polooblačnom až oblačnom počasí, tak VLT 22 % je naozaj to minimum, po ktorom by som siahla.

Ideálnejší scenár vidím pri obstaraní si dvoch šošoviek, jedny do jasných slnečných podmienok (VLT pod 20 % ), druhé do zamračených dní, prípadne na pohyb v tienistom prostredí (VLT nad 30 %). V tomto prípade odporúčam buď Prizm Trail Torch (na zamračené dni všeobecne), alebo Prizm Trail (čisto do lesa) a do slnečného počasia zas Prizm Ruby. Aj keď sú to pôvodne šošovky na bežné nosenie, veľmi dobre sa mi osvedčili aj pri športe či už na ceste, na bicykli, alebo do hôr pri akejkoľvek aktivite.

Ak to chceš ešte viac vyladiť, tak dobrú voľbu vidím aj v dokúpení filtra Prizm Low Light. Najmä v blatistých tmavších podmienkach odporúčam nosiť okuliare ako ochranu očí (aspoň čisto priehľadné sklá), tieto k tomu aj zosvetľujú okolie a zlepšujú kontrast.

Takže k otázke z úvodu; Prizm: marketingový ťah či technologický doping? Ja myslím, že tak trochu oboje. Čo myslíte vy?
Zdroj fotografií: archív autorky
report_problem Našiel si v texte chybu?
TerkaE 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Technológie od Oakley – slnečné okuliare do každého prostredia
Ochrana zraku či vylepšenie videného obrazu. Čo všetko nám ponúkajú slnečné okuliare od Oakley?
Test: Oakley Flight Deck M – ochrana zraku na svahu v menšom vyhotovení
Ako v teste obstáli lyžiarske okuliare od popredného amerického výrobcu Oakley?
Ako na turistiku: Správne vrstvenie - výber prvej vrstvy
Potrebuješ si zaobstarať funkčnú prvú vrstvu? Poradíme ti s výberom.
keyboard_arrow_up