
Ekologická turistika - ako zanechať v prírode čo najmenšiu stopu
Chceš chodiť do prírody a pritom nezanechať zbytočnú stopu? Pozrime sa spolu na spôsob ako na to.
Turistika je o objavovaní krás prírody, o relaxe, dobrodružstve a úniku od civilizácie. Ak si chceš prírodu vážiť a chrániť ju pre budúce generácie, mal by si sa naučiť pohybovať tak, aby si za sebou zanechal čo najmenšiu ekologickú stopu.
Existuje mnoho spôsobov, ako minimalizovať svoj vplyv, od správneho balenia cez rešpektovanie prírodných pravidiel až po nakupovanie. Ozaj stačí pár jednoduchých zmien – od prípravy doma cez samotnú túru a starostlivosť o vybavenie až po vedomé rozhodnutia pri stravovaní a vybavení. Takto vieš nielen v horách zanechať čo najmenšiu stopu, ale aj zekologizovať svoj život o trošku viac.

Príprava pred túrou: Plánuj ekologicky
Každá túra sa pre mňa začína doma. Začínam výberom trasy, hľadaním v mapách, ukecávaním kamošov alebo Kubiho, nech ide so mnou, balením, spánkom, raňajkami.Jedným z prvých faktorov, ktoré ovplyvňujú ako veľmi ekologická bude tvoja turistika, je, či pôjdeš sám v aute, alebo sa zveziete s kamošmi v jednom aute spolu. Ešte vyšší level je ak pôjdete všetci vlakom alebo autobusom, ak sa dá.
Veď prázdna fľaša je ľahšia, tak prečo ju nezobrať?Chápem, že sa všetci musíme dohodnúť, kto ku komu príde, kde sa postretávame alebo kto koho pôjde vyzdvihnúť. Spoločné auto si žiada trošku viac organizácie na začiatku, no mega pozitívom je, že ušporíte kopec dinosaurov a prasličiek (=phm) a ešte vás spoločná cesta vyjde lacnejšie.
Nejeden raz som vo vlaku zažila kopec srandovných a nezabudnuteľných situácií, pokecali sme, niektorí dospávali, budovali sme spoločné zážitky a spomienky. Hlavne sme všetci boli pozitívne naladení a nikto nefrflal, že musí šoférovať, zatiaľ čo ostatní spia.
Čo si zoberieš, to si máš odniesť
Niekedy sa až čudujem, čo všetko si ľudia vedia zbaliť do batohov. Všetko, čo si zoberieš do hôr, si musíš počas celej turistiky nosiť a aj odniesť domov. Nič nie je horšie, ako keď vidím krabičky od cigariet a ohorky, papierové vreckovky alebo plastové fľašky a plechovky na horskom chodníku. Obaly z rôznorodých sladkostí, žuvačky, šupky od mandarínok, pomarančov, banánov a ohryzky z jabĺčok.Nejako sme sa v našej domácnosti nahulákali na Nalgene fľašky. Skoro nikdy si neberieme jednorazové plastové fľašky s limonádami alebo plechovky s pitím. Nalgene je super v tom, že má široké hrdlo a môžem navariť čaj priamo do fľašky. V zime je super vložiť si fľašu s teplým čajom do spacáku.
Ak nie si zástancom plastových fliaš, existujú nerezové alebo môžeš použiť camelback. V dnešnej dobe existujú rôzne možnosti ako si vybrať tú najvhodnejšiu fľašu priamo pre teba a nebrať si do hôr jednorazové fľašky alebo plechovky, ktoré potom necháš v kopcoch.

Čo sa týka jedla, my sme si s Kubim obľúbili skladateľné silikónové mištičky, ktoré sme dostali od Kubiho maminy na Vianoce. Bezproblémová údržba, sú ľahké, po jedle ich zložím a zaberajú naozaj málo miesta v batohu.
Skladateľné misky používame hlavne na potraviny, ktoré sa nám vedia popučiť v batohu – chlebíky, obložené rožky, domáce buchty, koláčiky, wrapy, rôzne mäkké ovocie a zelenina. Skúšali sme aj voskové obaly, no tie sa nám neosvedčili.
V podstate sme prestali používať jednorazové mikroténové vrecká alebo papierové obrúsky. Ani pečivo, ani ovocie si do vreciek v obchode nedávame. Plátenná taška postačí. Obľúbené máme aj ziplock vrecká, ktoré vieme používať dookola na potraviny, pri ktorých nehrozí, že sa popučia. Aj havúšikove mlsky nosíme v ziplock vrecku a pije z malej skladateľnej silikónovej misky.
Bio eko vrecká z kukurice či z trstiny?
Ak sa ti nechce rozmýšľať nad miskami a vreckami, vyber si trasy s horskými chatami. Podporíš chatára a chatu, vychutnáš si skvelé jedlo a okrem zaplatenia nemusíš nič viac riešiť.Základné pravidlo je, že čo si do prírody a na hory odnesiem v batohu, to si aj v batohu znesiem a nezanechám žiadne stopy. Veď plná fľaška je ťažšia ako prázdna, tak prečo ju nechávať v prírode? Aj šupka z banána váži menej ako celý banán.
Ekologickejšia turistika nie je o dokonalosti, ale o snahe robiť veci lepšie ako som to robil doteraz.Keďže máme havúšika, zvykli sme si na používanie ekologicky rozložiteľných bio vreciek na exkrementy a tieto používame aj na turistike. Nechceme zanechávať pozostatky z havúšika na turistických chodníkoch.
Raz sa nám aj stalo, že som zabudla takéto potešenie v bočnom vrecku na batohu a Kubi len chodil a hľadal, čo mu v byte smrdí. Batoh sme museli hodiť do práčky. No čo už, niekedy sa stane aj v lepších rodinách.
Bio vrecká mám vždy nachystané v bedrovom vrecku batoha a viem ich rýchlo vytiahnuť a použiť aj v prípade, že vidím odpadky popri chodníku. S Kubim máme dobrý zvyk a odpadky na chodníkoch zbierame aj po ostatných návštevníkoch.
Náš teenager sa nás minule s Kubim spýtal, prečo zbierame šupky od mandarínky, veď to zhnije. To je síce pravda, no bude to trvať pár dní až mesiacov a mandarínky proste na horách nerastú a šupky z nich tam nepatria.
Nekupuj zbytočnosti, investuj rozumne a opravuj
Ekologická turistika nie je len o tom, čo si zoberieš na trek, ale aj o tom, ako sa správaš k svojej výbave. Pokús sa nekupovať nekvalitné veci, ktoré sa vedia veľmi rýchlo zničiť a už po jednom použití skončia v koši.Kvalitné a udržateľné vybavenie môže výrazne znížiť negatívny dopad na životné prostredie. Radšej si vyber odolné a udržateľné oblečenie či vybavenie, ktoré ti vydrží roky. Na trhu je niekoľko špecializovaných značiek s oblečením z recyklovaných materiálov, ekologicky udržateľných materiálov.
Odevy s certifikátom bluesign® alebo GOTS zaručujú, že pri výrobe neboli použité toxické chemikálie. Pri batohoch, spacákoch, stanoch, bundách... no pri všetkom sa oplatí investovať do kvality – čím dlhšie ti veci vydržia, tým menej odpadu vytvoríš.
Jeden príklad za všetky. Pre teenagera sme mali gumové nesmeky so vsadenými hrotmi. Stáli pár korún, lebo veď také mu stačia. Po prvom prechode náročnejším terénom mu postupne vypadlo 8 z 10 hrotov a nesmeky šli rovno do koša, bohužiaľ.
Snaž sa prať svoje funkčné oblečenie šetrne v špeciálnych pracích prostriedkoch vhodných pre daný materiál. Porozmýšľaj nad ekologickými pracími prostriedkami a vyhýbaj sa zbytočnému praniu v chemických avivážach, ktoré ničia funkčné vlákna.
Máš obľúbené nohavice, tričko alebo topánky, ktoré majú dierku alebo sa po rokoch rozpárali, ošúchali? Skús ich zašiť doma alebo ich odnes do opravy obuvi alebo krajčírke. Rozbitý zips na bunde? Nie je žiadny problém, takéto bežné opravy ti urobí každá šikovná krajčírka. Mnoho outdoorových značiek dnes ponúka doživotné záruky alebo opravy oblečenia a vybavenia namiesto výmeny. O výmene vibram podrážok ani nehovorím.
Malé kroky, veľký rozdiel
Ekologickejšia turistika nie je o dokonalosti, ale o snahe robiť veci lepšie. Nemusíš byť hneď ultra-zero-waste turista, no stačí pár malých zmien, ktoré majú veľký vplyv. Ako raz povedal Niel: „One small step for man, one giant leap for mankind”.Začni tým, že si zbalíš jedlo do menej obalov, nebudeš používať mikroténové vrecká do prírody, pozbieraš sám na chodníku po druhých odpadky a investuješ do kvalitnej výbavy namiesto lacných rýchlych nákupov. Hlavne rešpektuj prírodu a všetko živé v nej. Každý krok sa počíta, pre teba, pre prírodu aj pre ďalšie generácie turistov.
Ako dlho sa rozkladajú rôzne odpadky v prírode?
- jablko - dva týždne,
- banánová šupka - päť mesiacov,
- pomarančová kôra - jeden rok,
- žuvačka - päť rokov,
- papierová vreckovka - tri mesiace,
- vlnená ponožka - jeden a pol roka,
- kartón - sedem rokov,
- ohorky - pätnásť rokov,
- plechovka - viac ako 20 rokov,
- igelitové vrecko - 25 rokov,
- koža - 50 rokov,
- plastový téglik - 70 rokov,
- alobal - 100 rokov,
- plastová fľaša - 100 a viac rokov,
- dámske vložky - viac ako 250 rokov,
- sklo - viac ako 1 000 rokov,
- polystyrén - viac ako 10 tisíc rokov.