
Ako na turistiku: Papierová mapa vs. mapová aplikácia
Prostredníctvom čoho plánovať túru a čo mi pomôže sa zorientovať v teréne?
Čo využívať ako turista na plánovanie túry a následne na orientáciu v teréne? Klasiku v podobe papierovej mapy alebo mapové aplikácie? Čo si na mapách všímať?Online mapy
Asi sa zhodneme, že doma pri plánovaní už takmer každý plánuje túru s online mapami. Práca s online mapami je jednoduchá, rýchla, prehľadná a uľahčí ti veľa vecí. Má tú výhodu, že trasu a mapu si vieš ľubovoľne približovať a odďaľovať, vieš si vytýčiť konkrétnu trasu, kde sa ti zobrazia aj parametre túry, kilometre, výškové metre a odhadovaný čas. S týmito parametrami sa potom oveľa lepšie pracuje.
Samozrejme, čas je orientačný, závisí od tvojho tempa, prestávok atď., no na začiatok ide o fajn orientačný údaj. Časom, keď budeš do hôr chodiť pravidelne, tak si trvanie túry budeš vedieť zhruba odhadnúť aj sám podľa počtu kilometrov a podľa prevýšenia.
Mapové aplikácie aj do terénu
Ktoré mapové aplikácie sú vhodné na turistické účely na plánovanie v pohodlí domova, ale aj na orientáciu v teréne? Najčastejšie sa môžeš stretnúť s odpoveďou mapy.cz. Áno, naši bratia Česi stoja za fakt skvelou turistickou aplikáciou, ktorá je využívaná množstvom ľudí a ktorá má viacero funkcií, na ktoré sa pozrieme o chvíľku.
Ďalšie vhodné mapové aplikácie sú napr.:
- maps.me – offline, nie sú až tak podrobné ako mapy.cz a nevidíš tam farby turistických značiek, no je tam zobrazených množstvo cestičiek a funguje veľmi dobre aj ako navigácia (prvá skúsenosť nedávno na Madeire, kde zlyhávala navigácia aj od mapy.cz aj google maps),
- fatmap – sú vhodné, ak si potrebuješ pozrieť sklon svahu (využitie skôr pri skialpe než pri turistike),
- google maps – vytýčenie záujmových bodov, offline mapy, navigácia v aute,
- waze – online, musí byť prístup na internet, navigácia v aute, zobrazuje reálnu situáciu na ceste (nehody, radary, zápchy...),
- lavínová mapa (nie ako aplikácia) – nielen pre skialpinistov, ale aj pre turistov v zimnom období – môžeš si tam pozrieť mapy lavínových dráh s vysvetlivkami, ako často sa tam lavíny vyskytujú.

Mapy.cz
Bližšie sa povenujeme aplikácii mapy.cz, pretože ide o najčastejšie využívanú turistickú aplikáciu s jednoduchým ovládaním.Mapy.cz sú detailné mapy zobrazujúce cesty, cestičky, lesné chodníky, turistické chodníky, cyklotrasy, rôzne objekty, vyhliadky, vrcholy, vodopády, jednoducho všetky zaujímavosti v teréne. Pri online prístupe je často k dispozícii aj foto daného miesta.
Offline mapy
Najväčším benefitom je, že mapy.cz fungujú aj offline, čo je veľmi dôležité, pokiaľ sa chceš orientovať pomocou tejto aplikácie priamo v teréne. Veľakrát si počas túry v lese, na odľahlých alebo ťažko dostupných miestach, kde sa signál objavuje len sporadicky a tým pádom je nemožné využívať online mapy. Mapy, ktoré chceš využívať aj offline, si však musíš vopred stiahnuť a až tak budú fungovať aj offline.
Po novom je možné si bezplatne stiahnuť len jednu krajinu, dá sa to potom vymazať a následne si stiahnuť iný štát podľa potreby. Stiahnutie ľubovoľného počtu offline máp je už za ročný poplatok, nestojí to však veľa - ide o necelých 10 € na rok. Ak plánuješ mapy často využívať aj v zahraničí, určite sa oplatí zainvestovať do prémium služby. Ak sa pohybuješ viac-menej len po Slovensku, stačí ti stiahnuť offline mapu Slovenska bezplatne.
Rôzne verzie máp aj GPS
Najdôležitejšie je, aby si sa s akoukoľvek verziou mapy vedel orientovať v teréne.V aplikácii si vieš jednoducho plánovať svoju túru a pozrieť sa na jej parametre, ktoré ťa čakajú. Mapy si vieš preklikávať medzi turistickou, leteckou, zimnou, základnou a dopravnou mapou. Na PC je k dispozícii aj 3D model územia. Skvelým nástrojom (funguje iba online) je sklon svahu, ktorý najčastejšie využívam v zime pri skialpe.
Ďalšou funkciou je poloha GPS, ktorá sa pri povolení GPS zobrazí priamo v mape. Dokonca podľa toho, na ktorú stranu sa otáčaš, otáča sa aj šípka alebo zobáčik na GPS v mape a podľa toho vieš určiť správny smer. Pozor, nefunguje to na 100 % a nie vždy to dokáže tvoju polohu zamerať (podľa toho, kde sa nachádzaš).
S touto aplikáciou fungujem v podstate stále a kdekoľvek. Na turistické účely mi zatiaľ stačila aj na všetkých zahraničných výjazdoch (po Európe), no cestovatelia s ňou fungujú aj v Amerike či Ázii. Čo však nie je vždy spoľahlivé, je navigácia pre auto, pri tejto možnosti mi aplikácia viackrát zahaprovala alebo nás naviedla zle, takže na tento účel ju až tak nevyužívam.

Papierová mapa – má ešte využitie?
Na čo mi je teda papierová mapa, keď dnes už existuje množstvo mapových aplikácií? Predstavme si jednoduchú situáciu: si v neznámom teréne, vybije sa ti mobil alebo ti nešťastne spadne, rozbije sa a pod. Vtedy ťa môže zachrániť práve papierová mapa.Takže určite má takáto klasická mapa ešte stále svoje opodstatnenie, hoci sa dostáva do úzadia vplyvom moderných technológií. Takisto je fajn použiť papierovú mapu, pokiaľ chceš vidieť naraz väčšie územie komplexne pokope a chceš si urobiť obraz o širokom okolí.
No papierová mapa ti nezobrazí tvoju polohu a s GPS si v tomto prípade nepomôžeš, takže svoju polohu potrebuješ vedieť určiť na základe okolitých záchytných bodov.

Orientácia v mape (online aj papierovej)
Či už používaš mapovú aplikáciu, alebo papierovú mapu, to je na tebe, no najdôležitejšie je, aby si s tým vedel pracovať a aby si sa vďaka tomu vedel orientovať v mape aj teréne.Dôležitým parametrom v mape, ktorý je pri túrach veľmi dôležitý, sú vrstevnice. Vrstevnice sú čiary, ktoré spájajú miesta s rovnakou nadmorskou výškou. Polopate: na základe vrstevníc vidíme, aká strmá trasa nás čaká.
Čím sú vrstevnice bližšie a hustejšie pri sebe, tým strmší je terén, pretože nadmorská výška sa rýchlo mení. Treba si tiež všímať, či trasa vedie hrebeňom alebo dolinou, čo v mapách pekne vidno. Všímaj si aj polohu potokov na trase, podľa toho môžeš očakávať klesanie.
Keď som ešte nemala úplne prax s mapami, tak presne takto som sa „obabrala“ pri trase na najvýchodnejší bod nášho územia. Túra na Kremenec v Poloninách je nekonečná s prevýšením viac ako 900 výškových m.
Priamo na trase ma veľmi nepríjemne prekvapilo prudké klesanie uprostred túry, ktoré sme si museli potom naspäť nastúpať. No stačilo pozrieť do mapy a bolo jasné, že klesanie príde, trasa totiž viedla cez „husté“ vrstevnice k potoku – čo v praxi znamenalo prudké klesanie.

Celkové prevýšenie
Pri plánovaní trasy a celkovom prevýšení nezabúdaj na spiatočnú cestu. Nie každá túra naspäť znamená klesanie. Pokiaľ má trasa „tradičný“ priebeh a pri výstupe stále iba stúpaš a stúpaš na vrchol, tak návratová cesta bude pochopiteľne stále klesať (profil vľavo).No pokiaľ prechádzaš napr. hrebeňovým úsekom, ktorý je v zmysle hore-dole, nezabudni k celkovému prevýšeniu trasy prirátať aj výškové metre nastúpané cestou naspäť (profil vpravo). Profily takýchto trás sa značne líšia a treba na to pri plánovaní myslieť.

Na plánovanie trasy vieš využiť aj mapy a plánovače na MTHIKER, ktoré sme detailnejšie rozobrali v článku o plánovaní túry zo série Ako na turistiku.
Ak využívaš ďalšie šikovné mapové aplikácie, určite sa so svojimi tipmi podeľ s nami a s ostatnými turistami v komentároch.
Čítanie terénu, mapy a práca s mapou je základná schopnosť, ktorú by mal každý turista ovládať, a to nielen keď chodí do hôr sám. Či už zvolíš „starú klasiku“, alebo moderné technológie, základ je, aby si sa vždy vrátil domov správnou a bezpečnou cestou.
V ďalších článkoch budeme pokračovať nielen vo vrstvení oblečenia, ale budeme sa venovať aj regenerácii a ďalším turistickým témam. Všetky články nájdeš v sekcii Ako na turistiku.