
Havaj Európy – Azorské ostrovy či Madeira?
Ktorý z ostrovov je hornatejší a dobrodružnejší, a v ktorom si naopak môžeš užiť zážitkové kúpanie v sopečných termálnych prameňoch?
„Havaj Európy“ – s touto prezývkou sa môžeš stretnúť pri oboch portugalských súostroviach. Často sú navzájom porovnávané a veľa ľudí, ak „zablúdi“ prstom po mape do týchto lokalít, rozhoduje sa práve medzi návštevou Azorov a Madeiry.

Azory či Madeira? Oboje! Ale postupne
Pred podobnou dilemou sme stáli aj my. Zvíťazili Azory a z tejto dvojice sa stali prvou navštívenou lokalitou. Dôvod bol jednoduchý. Na Azorské ostrovy sme chceli ísť ešte počas vysokej školy, už sme mali takmer kúpené letenky, no prišiel marec 2020 a svet sa „zastavil“.Po otvorení hraníc prišli iné lokality, iné plány a tak Azory ostali niekde na pomyselnom zozname a zostali tam nakoniec štyri roky! No podvedome som ich stále mala v mysli. Po svadbe prišiel ten správny čas a vybrali sme sa sem rovno na svadobnú cestu.

Na ostrove Sao Miguel sme strávili nádherných osem dní s tým, že ešte jeden deň sme boli v Lisabone, kde bol cca 24 h prestup. Podobne Azorské ostrovy spolu s Lisabonom absolvovali aj Veronika s Viktorom s tým rozdielom, že my sme našťastie nezmeškali lietadlo.
Uvidím ešte niečo krajšie?
Z Azorov sa nám odchádzalo veľmi ťažko, tak ťažko ako ešte asi zo žiadnej „cudzej“ krajiny. Myslím, že bola aj slzička, že sa tento epický a dobrodružný trip končí. Domov som prichádzala s pocitom, že nič tak krásne asi tak skoro neuvidím.Už v prvý deň mi bolo jasné, že odtiaľ sa mi bude odchádzať ešte ťažšie!Neprešiel ani rok a nabudený predchádzajúcim „atlantickým“ tripom sme striehli na letenky. Už to vyzeralo, že nikam nepôjdeme z rôznych objektívnych dôvodov, no dva týždne pred odletom sme natrafili na lacnú letenku a bola dokonca presne na náš potrebný termín, super! Rýchlo sme letenky kúpili, bookli ubytko, auto a netrpezlivo čakali na nové dobrodružstvo.

Bola som veľmi zvedavá, aká Madeira bude a či sa mi tu bude páčiť viac ako na Azoroch. Nejako intuitívne som cítila, že asi nie, že Azory sú proste Azory. No po prvých dvoch hodinách na Madeire ma tento ostrov veľmi rýchlo vyviedol z omylu.
Už v prvý deň mi bolo jasné, že odtiaľ sa mi bude odchádzať ešte ťažšie! A veruže to bola pravda... keby bola možnosť, okamžite idem naspäť!
Čo majú teda Madeira s Azormi spoločné, a v čom sa navzájom odlišujú? Čo je špecifické pre tieto ostrovy? Poďme na to.

Kedysi aktívne morské sopky
Obe súostrovia sú sopečného pôvodu rôzneho veku. Najmä Azorské ostrovy ponúkajú naozaj rozmanité ostrovy, čo sa týka charakteru krajiny (mladšie, staršie ostrovy), podobne aj neďaleké tiež sopečné Kanárske ostrovy, pričom niektoré z ostrovov pokrýva bohatá džungľa, iné sú vyprahnuté ako púšte.Madeira je vrchol obrovskej sopky, ktorej väčšina sa nachádza pod hladinou oceána. Posledná erupcia sa odhaduje, že bola cca 6 000 rokov dozadu (v geologickom meradle to nie je až tak dávno).
No na Azoroch prejavy vulkanickej činnosti môžeš vidieť dodnes! Zaujímavosťou je, že Azorské ostrovy sa od seba pomaličky vzďaľujú, pretože ostrovy ležia na hranici troch litosférických dosiek – Eurázijská, Africká a Severoamerická.

Kravy ako symbol poľnohospodárstva
Na sopečných pôdach sa vynikajúco darí poľnohospodárstvu – kým sa súostrovia nestali objektom bohatého cestovného ruchu, ľudia tu žili najmä z poľnohospodárstva – darí sa tu pestovaniu, ale aj chovu a hlavne na Azoroch je úplne bežné, že kravy sa prechádzajú po hlavnej ceste, po turistickom chodníku, proste hocikde. Aj vďaka tomu si tu vieš vychutnať vynikajúce steaky za „ľudové“ ceny.No intenzita poľnohospodárstva je odlišná. Tým, že Madeira je oveľa, (oveľa!) viac hornatá, väčšina vnútrozemia ostala nepremenená na poľnohospodársku pôdu a môžeš tam vidieť pôvodné a husté vavrínové lesy, ktoré neraz vyzerajú ako vystrihnuté z tropického pralesa. Oproti tomu na Sao Miguel sú rozsiahle pasienky a polia, na ktorých domáci pestujú rôzne plodiny a pasú už spomínané kravy.
Na Azoroch môžeš navštíviť aj donedávna jedinú a najstaršiu čajovníkovú plantáž v Európe, okrem prechádzania sa pomedzi samotné čajovníky si vieš pozrieť aj expozíciu výroby priamo vo fabrike Cha Gorreana.
Vavrínové pôvodné lesy a vodopády
Aj na Azoroch nájdeš pozostatky „džungle“ vavrínových lesov ako na Madeire, no takýchto miest je neporovnateľne menej. Väčšinou tieto lesy ostali v podobe „osamotených ostrovčekov“ s malou rozlohou. No prechádzka nimi je napriek tomu intenzívny zážitok. Ale s rozsiahlosťou a rozlohou hustých lesov sa s Madeirou nedá porovnať. Veď aj samotný ostrov dostal pomenovanie práve podľa lesov – „madeira“ totiž v preklade znamená drevo.
Spoločné pre oba ostrovy sú aj vodopády. Vodopády tak vysoké, až sa ti zakrúti hlava. Obzvlášť na Madeire „padali“ na každom kroku. Naša cesta autom vyzerala asi takto: „Pozri vodopád, wau, a pozri tam, ďalší, wááu!“
Áno, množstvo vodopádov bolo vidno aj z cesty alebo sa objavili hocikde, kde by to človek ani nečakal. Top vodopády, ktoré sme navštívili, sú za mňa Veu da Noiva na Madeire, ktorý padá do oceána a vodopád Risco a vodopády Ribeira Quente a Salto do Rosal na Azoroch.

Bohatá flóra
Obe súostrovia sú bohaté na rozmanitú flóru a typické sú najmä pre Azory hortenzie. Bohužiaľ, v čase našej návštevy nebolo obdobie kvitnutia, no v období hlavného kvitnutia to musí byť nádherné!Navštívili sme však na oboch ostrovoch parky, resp. botanické záhrady. Na ostrove Sao Miguel by som zdôraznila park Ribeira dos Caldeiros s krásnym vodopádom, na Madeire to bola úchvatná botanická záhrada v hlavnom meste Jardim Monte Palace.
V obklopení nekonečného Atlantiku
Čo bolo pre mňa hotovým pohladením na duši, boli nekonečné výhľady na ešte viac nekonečný oceán všade navôkol. Sao Miguel ani Madeira nie sú rozlohou nejako extra veľké ostrovy, čiže možnosť vychutnávať si oceánske výhľady sú takmer neustále.
Oproti Madeire má Sao Miguel navrch v prejavoch sopečnej činnosti.Najväčším divadlom bolo pozorovanie morských vĺn. Len tak sedieť, pozerať, počúvať a sledovať burácajúcu silu vĺn... dokázala by som takto sedieť aj celý deň. Najintenzívnejšie si pamätám sledovanie vĺn na tmavej vyhriatej piesočnej pláži Santa Barbara na Azoroch, kde sme obdivovali surferov a na Madeire to bolo jednoznačne v Porto Moniz – vlny tu boli tak obrovské, až sa mi nechcelo veriť, že inokedy sa tu dá kúpať.

Útesy a opäť oceán
Úchvatné boli aj obrovské útesy, z ktorých alebo na ktoré sa tiež naskytali šialene krásne výhľady. V tomto má navrch určite Madeira. Síce poriadne útesy ponúka aj Sao Miguel, jedným z najznámejších výhľadov je Miradouro de Santa Iria, no na Madeire nebudeš stíhať vnímať a spracovávať všetky útesy, ktoré uvidíš či už pri túrach, alebo z auta pri presunoch.
Koncentrácia výhľadov spojených zo strmých útesov, hôr a oceána je tu obrovská. Najviac mi v pamäti utkvel výhľad na Seixal a Miradouro de Sao Cristovao, kde sme sa spontánne rozhodli pre krátky trek, ktorý sme zahliadli na útese oproti vyhliadke.

Pozorovanie divokých zvierat
Rozhodne netypickým zážitkom pre „našinca“ je možnosť pozorovania veľrýb a delfínov, či už si na Madeire, alebo na Azoroch. Určite odporúčam absolvovať! Na výber je veľké množstvo rôznych spoločností a druhov lodí, na ktorých sa môžeš vydať na oceán. My sme si vybrali akýsi väčší čln pre intenzívnejší zážitok a blízkosť vody ako na nejakej väčšej lodi.Na oboch ostrovoch sme boli mimo „veľrybej“ sezóny, ktorá začína v máji, no pošťastilo sa nám vidieť aspoň delfíny, a to v poriadnej blízkosti. Keď sa delfíny objavili blízko nás, celý čln sa ponoril do tak hrobového ticha, až sme počuli ako delfíny dýchajú... doteraz mám z toho zimomriavky.

Prírodný wellness? Jednoznačne na Azoroch!
Oproti Madeire má Sao Miguel navrch v prejavoch sopečnej činnosti. Pokiaľ ťa tento fenomén fascinuje, na Azoroch máš možnosť na vlastné oči vidieť aktívne sopečné prejavy ako napríklad fumaroly – unikajúce plyny a pary vo Furnase.
Čo mi na Madeire chýbalo bol ďalší vulkanický prejav, ktorý na Azoroch môžeš vidieť, resp. vyskúšať – termálne pramene a zážitkové kúpanie v nich! Okrem kúpania v poriadne žltej vode v parku Terra Nostra vo Furnase, kde je sopečná aktivita najintenzívnejšie viditeľná aj citeľná (sírový smrad ťa omráči ešte ani nevystúpiš z auta), sa na Azoroch môžeš okúpať aj „uprostred džungle“ pod „papraďostromami“ v Caldeira Velha... fotky odtiaľ vyzerajú ako z iného sveta.
Netradičné kúpanie ponúka aj oceán v Ponta da Ferraria, kde sa chladná oceánska voda stretáva s horúcim termálnym prameňom a ty sa tak môžeš okúpať vo „vyhrievanom“ oceáne. Čím pôjdeš bližšie ku skalám, spod ktorých prameň vychádza, tým teplejšia voda bude.

Zaplavené sopečné kaldery
Čo by sme na Madeire hľadali márne, no na Azoroch ich nájdeme, sú veľké jazerá. Najznámejšími sú určite Sete Sidades s asi najznámejším azorským výhľadom – Miradouro da Boca do Inferno. Nemenej zaujímavé je aj Lagoa do Fogo, ktoré býva často zahalené v hmle, ako napovedá aj samotný názov, no my sme mali šťastie a videli sme ho v plnej paráde.Ešte zaujímavejší je pôvod týchto jazier – ide o kaldery – prepadnuté krátery sopiek, ktoré vyplnila voda, preto majú tak krásny „dokonalý“ tvar a strmé bočné zrázy.

Tak teda Azory či Madeira?
Ako uzavrieť porovnanie týchto nádherných ostrovov? Pokiaľ si viac turistická a dobrodružná duša, väčšie možnosti ponúka určite Madeira, pokiaľ máš rád nenáročné výlety a nie si až tak turisticky orientovaný, ideálne budú Azory. Je však dôležité podotknúť, že v rámci Azorských ostrovov sú ďalšie ostrovy okrem najväčšieho Sao Miguel, ktoré stoja za návštevu, a na ktoré by som sa rada pozrela – napr. Pico alebo Faial, či Flores.
Či sa rozhodneš navštíviť Madeiru, alebo Azory, je v podstate jedno, sklamaný nebudeš odchádzať ani z jedného! Nie nadarmo sú prezývané Havajom Európy, Madeira najmä kvôli rozsiahlym a hlbokým lesom, ktoré pokrývajú väčšinu vnútrozemia a Azory vďaka svojim vulkanickým prejavom.
No povedať, ktorý ostrov je krajší alebo nebodaj škaredší, sa naozaj nedá. Je však pravdou, že Madeira si získala moje srdce viac ako iné doteraz navštívené miesta. Verím, že som tam nebola poslednýkrát!
Ak ťa čítanie o Madeire zaujalo, detailného sprievodcu nájdeš v článku Madeira – zelený raj uprostred Atlantiku (1. časť) a Madeira – zelený raj uprostred Atlantiku (2. časť).
Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre