Štvrtá najvyššia hora Rakúska - „Veľký Benátčan”

Legenda hovorí, že z vrcholu vidieť až do samotných Benátok, a tak sme išli overiť, či to naozaj tak je. Reč je o rakúskom Grossvenedigeri vysokom 3 666 m n. m.

Predpoveď počasia už od pondelka hlási jasno ako vo dne, tak aj v noci a ja sa potichu modlím, aby to tak vydržalo aj počas blížiaceho sa predĺženého víkendu. Teploty okolo 0 °C sú viac ako potešujúce a už len zohnať niekoho na dlho plánovaný výstup. V júni nám to s Marošom a Jurajom nevyšlo kvôli počasiu, teraz počasie praje.

Elena ma najskôr zruší, že ide liezť do slovinského Ospu, no nakoniec jej Osp padá, a tak píše, či stále platí pozvanie. Slovo dalo slovo a na predĺžený víkend mám o program postarané, a to pokúsiť sa vystúpiť na štvrtú najvyššiu horu Rakúska - Grossvenediger.

Balenie a nekonečné cestovanie

Keďže plán je prespať v zimnej miestnosti (winterraum) na chate vo výške skoro 3 000 m n. m. a taktiež dole na parkovisku pri aute, je potrebné si zbaliť viac vecí, ako len na samotný výstup.

A tak balíme spacák, karimatku, varič aj dehydrované jedlo, kompletnú výbavu na prechod ľadovcom, a teda sedák, 60 m lano (keďže sme dvaja) a aj karabíny, šlingy či repky, ľadovcové skrutky a v neposlednom rade cepín a mačky. Určite nesmú chýbať ani ľadovcové okuliare, čelovka či opaľovací krém, hlavne pri takej predpovedi počasia a nadmorskej výške.

Presúvame sa do dediny Hinterbichl (Gemeinde Prägraten am Großvenediger) a parkujeme na parkovisku Wiesenkreuz, cena je 12 € za 48 hodín alebo 8 € za 24 hodín. Cesta z Bratislavy nám trvá 7 hodín a keďže vyrážame neskoro, prichádzame až okolo 1 ráno. Rozkladáme sa v prístrešku, kde pospíme pár hodín. Výhodou je, že na parkovisku nie je ani jedno auto. Ráno budíček, raňajky, naložiť ťažké batohy na seba a môžeme začať kráčať smerom k nášmu dnešnému cieľu.

Turista s naloženým batohom s výbavou na prespatie a ľadovcový výstup

Prvá zastávka - Johannishütte

Naša prvá zastávka je Johannishütte vo výške 2 121 m n. m. Chata je v čase nášho výstupu zatvorená z dôvodu sezónnej uzávery chaty, no vedie na ňu luxusná cesta ako pre bicykle, tak aj pre autá, a to z dôvodu, že počas hlavnej sezóny tu funguje taxislužba. Cesta je výborná a poskytuje krásne výhľady aj možnosti posedenia.

Pohľad do údolia
Cesta vedie dolinou Dorfertal a na dĺžke 5,5 km je potrebné prekonať prevýšenie 650 výškových metrov. S ťažkými batohmi to bolo fajn na zahriatie. Kúsok pred chatou sa nám ukazuje náš cieľ, a to samotný Grossvenediger spolu s vrchom Hohes Aderl a hrebeňom Hohe Ader. Tak zastavujeme a fotíme a fotíme, pretože počasie je naozaj rozprávkové.

Johannishutte spolu s Venedigerom a vrcholom Hohes Aderl ako aj hrebeňom Hohe Ader

Smer chata Defreggerhaus

Od chaty vedie smerovník a taktiež červená značka ku ďalšej chate Defreggerhaus. Tá sa nachádza vo výške 2 964 m n. m. a na dĺžke 4,3 km je potrebné nastúpať 850 výškových metrov. Ako prvé je potrebné prejsť cez most ponad rieku, ktorý bol ale zrovna v rekonštrukcii, a tak sme skákali po kameňoch na opačnú stranu a následne horskou turistickou cestou stále hore do kopca.

Cesta v jednom okamihu poskytuje neuveriteľné výhľady smerom do sedla Obersulzbachtörl, z ktorého vedie trasa západným hrebeňom (West Grat) na vrchol Grossvenediger - táto trasa je ale dočasne zatvorená z dôvodu padania kameňov a zosuvu pôdy.

Sedlo Obersulzbachtörl s West Grat na Grossvenediger
Ľadovec na prvý pohľad vyzerá kompaktný a bez trhlín, ale zdanie môže klamať.

Terén sa mení na viac kamenný a voda, ktorá tiekla doteraz všade dookola akýmisi potôčikmi, sa stráca, a tak sme odkázaní už len na zásoby, čo máme na chrbte. Vo výške okolo 2 700 m n. m. už vidíme náš ďalší cieľ, a to chatu Defreggerhaus. Tá má tiež síce zimnú uzáveru, ale ponúka prespanie v zimnej miestnosti, v ktorej sa dá dokonca aj kúriť, ale o tom neskôr.

Slnko už vyšlo dostatočne vysoko, a tak kráčame do kopca vo výpeku a tešíme sa z každého tieňa, aj keď iba malého. Odporúčam naozaj vyraziť čo najskôr, aby ste došli čo najvyššie, kým začne na vás pražiť slnko, potom to je len a len náročnejšie. Po dvoch hodinách od Johannishütte prichádzame ku Defreggerhaus.

Deffregerhaus

Rozhodnutie padlo, ide sa hore!

Na chate sa stretávame s trojicou z Maďarska, ktorí sa akurát chystajú vyraziť hore na vrchol normálkou. My oddychujeme a nechávame veci ako spacák, karimatku, varič, jedlo a ďalšiu výbavu na posteli vo winterraum, aby sme to zbytočne neťahali hore.

Po dlhšej úvahe sme sa rozhodli, že aj my ideme normálkou hore a aspoň na ľadovci nebudeme sami aj v prípade problému. A tak sa obliekame do sedákov, obúvame mačky a pripíname ľadovcový výstroj. Na lano sa ešte nenaväzujeme, to až tesne pred ľadovcom a kráčame od chaty snehovým poľom hore do sedla Mullwitz Aderl-Einsteig.

Od chaty smer ľadovec
Okolité kopce ponúkajú neskutočný pohľad na hory nielen pred nami, ale aj na každú svetovú stranu. Obchádzame box s technickým materiálom určeným pre záchranárov na záchranné akcie a kúsok za ním už vidíme sedlo, z ktorého sa dá pokračovať rovno smerom na Mullwitzaderl alebo doľava, kde sa cez pár technických pomôcok dostanete na ľadovec a následne ľadovcom dlhou cestou až na vrchol.

Ľadovec v plnej kráse a smerovník v sedle

Dnes to nebolo zadarmo

Po prekonaní mixového úseku, kde už naviazaní na lano schádzame na ľadovec a chytáme do ruky cepín. Ľadovec na prvý pohľad vyzerá kompaktný a bez trhlín, ale zdanie môže klamať, predsa len ľadovec je ako mínové pole. Aj vďaka trojici z Maďarska je cesta dobre vyšliapaná, a tak vieme, kadiaľ ďalej. Na prvé počutie to znie jednoducho, lenže nadmorská výška si začína vyberať svoju daň.

Elena sa necíti dobre a vo výške 3 200 m n. m. na ňu prichádza bolesť hlavy. Najskôr to prisudzuje horšiemu spánku a slabšiemu príjmu tekutín, neskôr už sa začína pohrávať s myšlienkou, že predsa len to môže byť aj tá výška.

Zostup na ľadovec pomocou kramlí a fixných lán a už na samotnom ľadovci naviazaní

Na posteliach sme spali 16-ti, zvyšok ľudí spal na zemi a v uličke.
Naše tempo rapídne klesá a s každým výškovým metrom je to väčšie a väčšie trápenie. Navrhujem, aby sme to nesilili a otočili sa späť na chatu, aj zajtra je deň, môže to byť lepšie. S tým ale nesúhlasí, že to skúsi ďalej. Naberá druhý dych, ale s prichádzajúcim kopcom ju to zastavuje a už to nie je len hlava, ale aj žalúdok.

Sadá si na ľadovec a oddychuje. Znovu padne návrh otočky dole. Maďari nás obiehajú už smerom dole a hovoria, už len 20 minút a ste tam. To Elu nakopne a s pomocou hroznového cukru pomaly prichádzame na záverečný hrebienok a už vidíme vrcholový kríž.

Ela oddychuje na ľadovci, keďže ani hlava a ani brucho nefungujú ako majú

Slnko zapadá 16:54 a my prichádzame na vrchol 16:44 do výšky 3 666 m n. m. Záverečná časť vedie hrebeňom, na ktorom je pár trhlín, ktoré treba opatrne prekročiť. Stojíme pri vrcholovom kríži a pozeráme sa na všetky tie hory, ktoré sú osvetlené poslednými lúčmi slnka. Fotíme sa a tešíme sa, že už nemusíme vyššie.

Dnes to bolo prevýšenie 2 300 metrov na 14 kilometroch s bonusom menom slabá výšková choroba pre Elu. Cestu dole už poznáme, a tak nám nevadí, že ju absolvujeme aj za tmy. To sa ale nestalo, pretože sme stihli odísť z ľadovca skôr, ako nastala úplná tma. Takže dnes už len navariť a luxusne sa vyspať, či?

Vrcholovka

6 postelí = 25 ľudí

Po príchode na chatu sme zostali v šoku. Zimná miestnosť totálne plná a naše veci prehádzané na jednu posteľ. A tak sme si zobrali varič a išli si uvariť večeru. Prvýkrát som skúsil Adventure menu cestoviny s vysokým podielom svrčkovej múky, na moje prekvapenie naozaj veľmi chutné jedlo s výbornými nutričnými hodnotami. Keďže na chate ani v okolí žiadna voda nie je, tak roztápame sneh do fľašiek na pitie a varíme si čaj. Toto topenie snehu je nekonečné.

Alpinista na lane zostupuje z vrcholu počas západu slnka
Je 19:30 a my si ideme ľahnúť spať. Winterraum má poschodovú posteľ dokopy so 6 širšími lôžkami. Na posteliach sme spali 16-ti, zvyšok ľudí spal na zemi a v uličke a všade, kde bol priestor. Môj spánok sa pred štvrtou ráno skončil. Smrad, teplo a kopec chrápajúcich - moja chyba, zabudol som si štuple, a tak sa ide fotiť nočná obloha, aj keď trošku neskoro.

Nočná obloha v 3 000 m n. m.

Mullwitzaderl 3 244 m n. m.

Po východe slnka varíme raňajky a rozhodujeme sa, čo dneska. Keďže ďalšiu noc už nechceme stráviť vo winterraum, rozhodujeme sa vybehnúť niečo rýchle a krátke v okolí chaty a následne sa pobaliť a pobrať k autu. Rozhodnutie padlo na Mullwitzaderl. Ten je kúsok od chaty a je prístupný aj mimo ľadovca. Cesta naň by podľa máp mala trvať do hodiny od chaty s prevýšením do 300 výškových metrov.

Výstup na MullwitzaderlVýstup na Mullwitzaderl

Prichádzame do sedla Mullwitz Aderl-Einsteig, ktoré už dobre poznáme, no tentokrát odbáčame vpravo a traverzujeme svah až na opačnú stranu kopca. Odtiaľ mixovým terénom prichádzame na predvrchol a následne na samotný vrchol vo výške 3 244 m n. m.

Výstup je jednoduchý a odmení vás neskutočnými výhľadmi nielen na samotný ľadovec Inneres Mullwitzkees, ale aj Äußeres Mullwitzkees a aj samotný Grossvenediger či Rainerhorn alebo na opačnej strane ležiaci kopec s menom Kreuzspitze.

Pohľad na Grossvenediger z Mullwitzaderl

Späť na chatu a dole k autu

Opatrne schádzame z vrcholu smerom do sedla a následne na chatu. Balíme batohy a dohadujeme sa, že variť budeme až dole pri aute, tam máme jednak vodu, ktorá aj rýchlejšie zovrie v tej nadmorskej výške.

A tak plní zážitkov nahadzujeme ťažké batohy na chrbát a kráčame smerom ku Johannishütte a následne ku parkovisku Wiesenkreuz. Tam varíme ešte jedlo, ja testujem ďalšie, a to Šošovicový Dhal a chutí perfektne, naozaj super jedlo, len treba zaliať viac vody ako po rysku. Prezliekame sa a dávame suchú sprchu (gulička alebo sprej) a štartujeme smer Bratislava.

Cesta dole v plnej poľnej

Ďakujeme, bol to zážitok

Ako vždy v aute rekapitulujeme, čo sme urobili dobre a čo by sme urobili nabudúce inak. Víkend bol parádny a výstup sa nám úspešne podaril aj napriek problémom s výškou, s ktorou sa Ela pasovala. Určite do budúcna sa nebudeme spoliehať na zimnú miestnosť, ale berieme spacák, v ktorom prespíme aj vonku, naopak, jedla budeme brať menej, pretože kopec sme toho odniesli späť.

Vysoké Taury majú čo ponúknuť a okolo sa nachádza veľké množstvo kopcov či už do, alebo nad 3 000 m n. m., na ktoré sa dá vystúpiť a zažiť neuveriteľný zážitok. Kúsok od Grossvenedigeru sa nachádza aj samotný Großglockner s výškou 3 798 m n. m. a predstavuje najvyššiu horu Rakúska.

PS: Nie, nie je z neho vidieť až do Benátok.

Zhrnutie

  • Názov: Grossvenediger 3 666 m n. m.
  • Lokalita: Vysoké Taury (Rakúsko)
  • Turistické značenie: červená značka, následne ľadovec podľa stavu a GPS
  • Obmedzenie: celoročne otvorený chodník
  • Obtiažnosť: 4/5
  • Trvanie: 12 - 14 hodín
  • Parametre: 28 km/2 300 výškových metrov (otočka za jeden deň)
  • Typ: hore-dole tou istou trasou
  • Možnosť parkovania/spoje: Parkovanie spoplatnené - parkovisko Wiesenkreuz
  • Trasa: sekcia Výjazdy
Zdroj fotografií: autor, Elena Vaščišinová
report_problem Našiel si v texte chybu?
mjartan.michal 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Na skialpoch za slnečnými výhľadmi v srdci Hohe Tauern
Vyber sa so mnou do rakúskeho pohoria Hohe Tauern naháňať ľadovce, nadmorské výšiny a najmä tú potrebnú štipku snehu.
Zimný výstup na Baranec - kopec, ktorý si získal moje srdce
Ak chceš zažiť poriadnu vysokohorskú túru v zime so všetkým, čo k tomu patrí, Baranec ti zaručene pripraví epické zimné dobrodružstvo.
Rakúsky klenot na dosah - Gippel v Mürzstegských Alpách
Slnko, hory a pokoj – Gippel v Mürzstegských Alpách ponúka ideálny výlet na jeseň, kde sa spojí príroda a relax.
keyboard_arrow_up